Jak zrobić mleko roślinne w domu? Mleko kokosowe domowej roboty
Ostatnio na jednej z grup na Facebooku ktoś pytał o domowy sposób na zrobienie mleka roślinnego i już już miałam podlinkować wpis do swojego bloga, kiedy to okazało się, że posta o mleku roślinnym nie mam. Byłam niesamowicie zdziwiona, bo dałabym sobie rękę uciąć, że wpis taki publikowałam. Skoro jednak nie ma go, to czas najwyższy, aby się pojawił.
Mleko roślinne lubię. Dodaję je do kawy, ciast czy potraw kuchni tajskiej. Nadaje potrawom nutkę oryginalności, świeżości i takiego wyrafinowanego smaku. Samo w sobie też jest dobre jako baza do musli czy mleko do kawy. Najczęściej robię mleko kokosowe, bo ma u mnie w domu najwięcej zastosowań. Kiedy rok temu rozszerzałam córce dietę, namiętnie gotowałam kaszę manną lub jaglaną na mleku kokosowym domowej roboty. Czasem zdarzy mi się zrobić mleko jaglane lub owsiane, ale zdecydowanie bardziej smakuje mi to kokosowe.
Mleko kokosowe w kartonie ze sklepu
Oczywiście można mleko roślinne kupić w sklepach bio lub marketach na dziale ze zdrową żywnością. Ale! takie mleko kupne to w 80% sama woda i stabilizatory. Tego co najlepsze jest mało, a płacimy słono (za litr nawet 10 – 15 złotych). Dlatego też wolę zrobić swoje domowe mleko kokosowe i zaraz ci powiem jak możesz to zrobić.
Domowe mleko kokosowe
Mleko kokosowe domowej roboty jest bardzo łatwe w przygotowaniu. Wystarczą wiórki kokosowe, wrzątek, dzbanek, pielucha/gaza, blender i łyżka.
Wiórki kokosowe bez siarki kupuję w Lidlu, bo tam są w dobrej cenie, bez chemicznych dodatków. Jednym słowem 100% wiórków w paczce.
Jak zrobić mleko roślinne w domu
1 szklankę wiórków wsypuję do dzbanka/miski i zalewam 2 szklankami wrzątku (mleko bardziej gęste, esencjonalne) lub 3 szklankami wrzątku (mleko rzadsze, do dalszej obróbki np do przygotowania kaszy jaglanej/manny). Mieszam i odstawiam na 8h w temperaturze pokojowej. Najlepiej zrobić mleko wieczorem, rano będzie już gotowe. Po 8 h mleko przez chwilę podgrzewam na wolnym ogniu. Następnie blenduję aż do uzyskania gęstej masy. Jeśli robisz mleko w Thermomix ustaw 30 s/obr. 10. Przecedzam mleko przez pieluszkę lub gazę, aby oddzielić mleko od pulpy. Mleko jest gotowe, a pulpę można wykorzystać do ciasta lub domowego musli/granoli.
Mleko roślinne przechowuję w lodówce max 4 dni. Na wierzchu zrobi się skorupka z tłuszczu kokosowego, ale wystarczy to wymieszać i mleko ma idealną konsystencję. Świetnie smakuje dodaje do kawy albo z kaszą jaglaną.
Jestem ciekawa czy ty robisz samodzielnie mleko roślinne w domu? Jeśli znasz kogoś, komu ten przepis na mleko kokosowe może się przydać – udostępnij lub zaproś na mój blog.