Jakby nie patrząc od kwietnia mamy wspaniałą pogodę. Słońce świeci z dnia na dzień coraz mocniej, a to znak, że trzeba zadbać o ochronę przeciwsłoneczną. Kremy z filtrami stosuję nie tylko wybierając się na spacer czy plażę. Regularnie, codziennie nakładam krem do twarzy z wysokim filtrem 50 SPF. Pamiętam o kremie dla dziecka, kiedy idziemy do piaskownicy czy basenu w ogrodzie. Słońce jest fantastycznym „lekarstwem” na pozimową depresję, wzmacnia kości (dzięki słońcu produkujemy witaminę D) i doładowuje nasze akumulatory życiowe. Jest też niestety źródłem wielu dolegliwości skórnych (nowotwory), przyśpiesza starzenie się i pojawienie się przebarwień.

Kremów z filtrami jest na rynku wiele. Marki prześcigają się w ofertach, proponując nam mleczka, kremy, kolorowe emulsje w formie spray’u. A ja dziś chciałabym cię skusić do samodzielnego przygotowania kremu z wysokim filtrem. Nie jest to trudne, może wymaga trochę cierpliwości i czasu. Taki krem robiły na majowych warsztatach tworzenia kosmetyków, które prowadzę cyklicznie w gdyńskiej klubokawiarni. Teraz przyszła pora żebyś i ty mogła przygotować od podstaw taki kosmetyk.

Krem z filtrem DIY

Krem z tlenkiem cynku 10% jest kosmetykiem chroniącym przed promieniowaniem słonecznym UVA i UVB i ma właściwości pielęgnacyjne. Działanie filtrujące tlenku cynku polega na tworzeniu na skórze warstwy odbijającej promieniowanie ultrafioletowe (filtr fizyczny). Tlenek cynku posiada najszersze spektrum ochrony przeciwsłonecznej z dostępnych surowców na rynku, chroni zarówno przed UVA  jak i UVB. Olej z nasion malin wspomaga ochronę przeciwsłoneczną (mówi się, że ma największą ochronę przeciwsłoneczną wśród olejów – około 50 SPF), posiada właściwości antyoksydacyjne, regenerujące i nawilżające skórę.

 

Krem z filtrem – zrób go sama

Składniki (na 30 ml kremu)

FAZA WODNA

  • przegotowana woda – 15 g
  • gliceryna – 1 g (kupisz w aptece)

FAZA TŁUSZCZOWA

  • Olivem 1000 – 2,4 g (polecam ten z Ecospa)
  • olej z nasion malin – 8,1 g (kupisz w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością, przez internet)

FAZA DODATKOWA

  • mikronizowany tlenek cynku – 3 g (mam z Ecospa)
  • eco konserwant – 0,4 g ( do kupienia np. w Ecospa

Jak zrobić krem z filtrem?

Odmierz do ceramicznej lub szklanej miseczki olej z pestek malin, Olivem i dobrze podgrzej w kąpieli wodnej (miska wstawiona do garnka z wodą). Emulgator Olivem musi całkowicie się rozpuścić ( temp ok 70 stopni). Do plastikowej miski wlej gorącą, przegotowaną wodę. Dodaj glicerynę, wymieszaj. Do miski z wodą i gliceryną (nie odwrotnie) wlewaj powoli część olejową miksując całość mikserem.  Emulsja z momentu z moment będzie stawała się coraz gęstsza. Gdy osiągnie temperaturę ok 40 stopni dodaj tlenek cynku i konserwant. Wymieszaj. Krem przelej do słoiczka. Kosmetyk jest gotowy do użycia.

Jak przechowywać krem z filtrem?

Krem przechowuj maksymalnie 3 miesiące w suchym i chłodnym miejscu.

 

Jakie kremy/emulsje/balsamy stosujecie jako ochronę przeciwsłoneczną ?

(Visited 45 times, 1 visits today)