DZIECKO,  STYL ŻYCIA

Zabawy z dzieckiem w lesie – 12 kreatywnych zabaw dla dzieci od 2 lat

Odkąd pojawiła się z naszym życiu Agatka świat zmienił się diametralnie. Ciągle jesteśmy w ruchu, ciągle coś robimy, nie ma nudy. Nawet teraz zimą jest kreatywnie! Mimo zimowej aury i krótkich dni, często w weekend planujemy wspólny rodzinny spacer po plaży czy lesie. Zabieramy ze sobą wiele ciekawych przedmiotów, a wszystko po to, aby czas w lesie/na plaży spędzić kreatywnie. Dziś chcę wam pokazać jak możecie się bawić z dzieckiem w lesie, aby spacer był nie tylko spacerem, ale aby także rozwijał wasze dziecko.

Kreatywne zabawy z dzieckiem w lesie

1. Czyje to ślady?

Idąc leśną ścieżką pokaż dziecku ślady zwierząt (konia, zająca, sarny, ptaków). Zastanówcie się czy zwierzęta te szły wolno czy szybko i ile ich było. Naśladujcie razem odgłosy zwierząt. Można też bawić się w zgadywanie – dorosły naśladuje jakieś zwierzę, a dziecko stara się odgadnąć co to za zwierzę.

2. Farbowanie liści

Potrzebne będą: liście, farby plakatowe, dziurkacz, kartki papieru A4, wstążka, klej

Zebrane w lesie liście przynosimy do domu, przyklejamy do kartek papieru i malujemy kolorowymi farbami. Można powiesić kartki na ścianie, albo przedziurkować i przepleść wstążką. Powstanie wtedy książeczka 🙂

3. Leśne skarby

Potrzebne będą: głębokie kieszenie lub płócienna siatka

W lesie można znaleźć wiele ciekawych skarbów: szyszki, żołędzie, kasztany, małe kamyki. Można je zebrać i zabrać do domu. A w domu przekładać z miski do miski, segregować, malować. Wszystko co podpowie nam wyobraźnia.

4. Kopiec z liści

Potrzebne będą: łopatka lub grabki do piasku

Usypujemy kopiec z liści, po to by dziecko mogło po chwili wbiegać na niego i nóżkami rozkopywać usypane liście. Możemy też bawić się i naśladować różne zwierzątka np zajączka, który kica wokół kopca, sarenkę, która podskakuje wokół lub stacze przez kopiec. A na koniec możemy być huraganem i rozsypać wszystkie usypane liście.

5. Leśne zawody

Las to doskonały tor przeszkód. Przejście po złamanym konarze, zeskok z pieńka, bieg wokół drzew czy rzut szyszkami do celu – to świetna zabawa dla każdego dziecka. Można potem zrobić medale z szyszek i tasiemek i wręczyć na koniec z zawodów każdemu uczestnikowi.

6. Czarodziejskie liście

Potrzebne będą: nić lub sznurek pakowy

Możemy zaczarować liście żeby wróciły na gałęzie. Wystarczy, że do ogonków liści zawiążemy kawałek nitki, dziecko zamknie oczy i wypowie zaklęcie: „Czary mary kocham/lubię Ciebie, liście znowu są na drzewie. Rodzic w momencie kiedy dziecko wypowiada zaklęcie zawiesza liść na gałęzi, a po otwarciu ich widzi, że liść z powrotem rośnie na gałęzi. To super zabawa na rozwijanie dziecięcej wyobraźni.

7. Obrazki

Dzieci uwielbiają leśne skarby, więc z chęcią będą układały obrazki z patyków, szyszek, kamieni. Można ułożyć wspólny obraz np duże serce i wypełnić je szyszkami, patykami, kamykami.

8. Podchody

Idąc po lesie łatwo się zgubić. Można więc układać z patyków strzałki lub znaki rozpoznawcze. Można też rysować na ścieżce kolorową kredą.

9. Patyki

Potrzebne będą: długie patyki

Dziecko idąc ścieżką może ciągnąć za sobą patyk, znacząc w ten sposób drogę. Można też namalować patykiem swój portret albo rysować przedmioty. Reszta rodziny zgaduje co rysuje dziecko.

10. Obserwacja

Potrzebne będą: lupa

Zbieramy liście, które obserwujemy pod lupą. Jak wyglądają? Jaki mają kolor? A może mają jakiś uszczerbek, rysę, narośl? Czy uda nam się znaleźć inny podobny liść?

11. Bukiet z leśnych skarbów

Możemy wspólnie z dzieckiem zrobić bukiet z leśnych skarbów: różnokolorowe liście, gałązki z małymi szyszkami itp.

12. Lornetka

Fajnie jest obserwować leśne życie przez lornetkę. Może uda nam się wypatrzeć jakiegoś ptaka lub dzikie zwierzę?

To moje 12 pomysłów jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem w lesie. U nas sprawdzają się super! Mam nadzieję, że tym postem podsunęłam wam kilka nowych rozwiązań na zabawy z dzieckiem w lesie, a jeśli w ogóle nie bawiliście się w ten sposób to zaczniecie wcielać w życie powyższe zabawy. Dajcie znać jakie zabawy z dzieckiem w lesie sprawdzają się u was najlepiej.

 

Na przygotowanie tego posta poświęciłam dużo swojego czasu. Będzie mi miło, jeśli udostępnisz go, polecisz znajomym lub zamieścisz komentarz pod artykułem. Dziękuję.

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Świece żelowe – jak zrobić? Zapraszam na warsztaty – 24 stycznia Gdynia

Kochani, nowy rok to nowy program spotkań z Eko-warsztaty Wielki Kufer. Tak jak obiecałam w grudniu, mamy dla was mnóstwo atrakcji...

Zamknij