DIY,  LIFESTYLE

Idea DIY-modna, praktyczna, kreatywna

Dział DIY zdaje się być nowym trendem, polegającym na przerabianiu starych rzeczy w nowe. Nowoczesną metodą na upcykling i recykling. Jest popularny na całym świecie. Szczególnie wkroczył w blogosferę lifestylową, przekształcając się w typowy projekt DIY.

Tymczasem Do It Yourself-„Zrób to sam” znane jest od lat. Anglojęzyczna nazwa zamazała istnienie DIY praktycznie od lat sześćdziesiątych. Wówczas skupiano się na przerabianiu przedmiotów, które były używane na co dzień lub straciły swoje właściwości, w rzeczy o podobnym zastosowaniu lub nowym znaczeniu. Wielokrotnie przerabiano je na obiekty modne, designerskie, wyjątkowe. Były wyjściem w trudnych sytuacjach ekonomicznych oraz sposobem życia dla wielu ruchów w społeczeństwie, typu hippi czy punk.

Prekursorzy DIY

Działających w temacie DIY jest bardzo dużo. Począwszy od znanej Marthy Steward, przez indyjskiego wynalazcy zabawek edukacyjnych, Arvina Gupta, po naszego rodzimego, znanego od lat, Adama Słodowego.

Zacznijmy od polskiego wkładu w wygląd obecnego DIY. Adam Słodowy, w latach 1959-1983, czyli przez 24 lata, prowadził swój program o majsterkowaniu. Popularyzował, głównie wśród młodzieży, możliwości konstruowania zabawek i przedmiotów użytkowych, z ogólnie dostępnych rzeczy. Dotąd nazywany jest polskim MacGyverem.

Równie znany jest, współcześnie żyjący, wspomniany Arvin Gupta, którego motto działania brzmi: „Najlepszą rzeczą, jaką dziecko może zrobić z zabawką, to ją zepsuć!”. Jest propagatorem technologii, nauki i typowego upcyklingu, wykorzystującego odpady i tanie przedmioty użytkowa do konstruowania zabawek edukacyjnych. Jego działaniom przyświeca możliwość pokazywania dzieciom możliwości twórczych i zainteresowania ich nauką.

 

DIY to sposób działania, życia i myślenia

Osobom zajmującym się tworzeniem przyświeca zasada samowystarczalności, niezależności, stwarzania rzeczy wyjątkowych, określanych mianem Hand Made lub Home Made. Dzięki działaniom w stylu DIY wielokrotnie powstają przedmioty designerskie, o znacznie wyższej cenie, niż materiały wyjściowe. Często w pracach wykorzystywane są produkty tanie i łatwo dostępne, plastyczne oraz z wieloma, wielokrotnie zaskakującymi, możliwościami zastosowania.

DIY jest działem pozwalającym zerwać z wszędobylską nudą. Podczas gdy każde wnętrze zdaje się być do siebie podobne, wyposażone w identyczne sprzęty i urządzone w tym samym, modnym stylu, DIY otwiera przed majsterkowiczami świat pełen możliwości. Pozwala samodzielnie wykonać wyjątkowe akcesoria, ekonomicznie uzyskać efekty, za które trzeba by dużo zapłacić. Ponadto daje możliwość wyrażenia własnego stylu oraz stworzenia otoczenia, które w pełni spełni nasze oczekiwania.

DIY pozwala również działać zgodnie z modnymi trendami i tworzyć ekonomicznie niedostępne elementy. Stworzyć coś, co będzie wyjątkowe i naznaczone osobistymi akcentami, a jednocześnie nadal modne.

Poza tym DIY niewątpliwie budzi kreatywność. Pozwala rozwijać umiejętności i odkrywać własne możliwości. Poprawia estetykę, zdolności motoryczne, koncentrację. Jest źródłem satysfakcji i samodzielności.

Nasz dział zaprasza

Dlatego polecamy dział DIY, stworzony z myślą o wszystkich majsterkowiczach, którzy w sposób niebanalny i odkrywczy chcą urządzić własną przestrzeń. Dzięki zamieszczonym poradom wyjdziemy poza schematy, rozwiniemy umiejętności i dopasujemy swoje otoczenie do własnych preferencji. Nasz DIY jest oknem na świat i źródłem inspiracji dla wszystkich majsterkowiczów.

Artykuł przygotowała Hurtownia Tapicerska Akces ze Strażowa w woj. podkarpackim.
Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych – Gdynia – 8 sierpnia

Kochane Dziewczyny! Wakacje wakacjami, ale sierpień bez warsztatów to sierpień stracony! Zapraszam serdecznie na wyjątkowe warsztaty kosmetyki naturalnej w gdyńskiej...

Zamknij