DIY

Spray odstraszający komary, kleszcze i inne insekty – DIY

Lato to czas kiedy częściej chodzimy po lesie i korzystamy z uroków łąk czy jezior. Niestety te miejsca zamieszkują owady i pajęczaki, np. komary, meszki, kleszcze. Oczywiście można zaopatrzyć się w sklepowy spray na komary czy bransoletkę przeciw kleszczom, ale można też zrobić taki spray samodzielnie. Jest on banalnie prosty w wykonaniu a naprawdę skuteczny. Przetestowałam go na sobie i dziecku podczas kilkudniowego wyjazdu na Mazury. Wierz mi, kraina jezior mazurskich obfituje w siedliska tych krwiopijców, które są bezlitosne. Mój spray dał radę i spisał się na medal podczas leśnych wędrówek.

 

Jak wykonać spray na komary i kleszcze?

Na butelkę 100 ml potrzebujesz:

  • 90 ml spirytusu
  • po 20 kropli 8 wybranych olejków eterycznych spośród zapachów: trawa cytrynowa, goździkowy, paczuli, eukaliptusowy, lawenda, geranium, bazyliowy, koper włoski, tymiankowy, rozmarynowy, mięta pieprzowa, cytrynowy, pomarańczowy, cedrowy, lemongrasowy.

Uwaga: olejki cytrusowe (pomarańcza, cytryna, lemongrassowy mogą uczulać pod wpływem silnych promieni słonecznych.

Można także dodać do sprayu odrobinę nafty kosmetycznej. Jej zapach odstrasza owady i pajęczaki. Ja jednak nie zdecydowałam się na nią, ponieważ zależało mi na tym, by preparat stosować na skórę małego dziecka.

Wszystkie wymienione wyżej olejki mają wyrazisty zapach, który odstrasza insekty. A mieszanka tych olejków działa na nie jak boa dusiciel. Jeśli nie wierzysz, spryskaj wędrującego owada, który ma zamiar wypić twoją krew (np.komara). Zobaczysz jak szybko zmieni plany i odleci w siną dal.

 

 

Jak stosować spray?

Spryskaj ubranie tuż przed wejściem do lasu czy podczas odpoczynku nad jeziorem. Możesz też rozpylić nad głową mgiełkę i pozwolić by osiadła na tobie. Mieszanka olejków w przygotowanym sprayu pachnie jak drogie perfumy. Przyjemne doznania i ochrona w jednym.

 

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Polskie i zagraniczne kosmetyki naturalne

Kochani, publikuję alfabetyczny wpis polskich i zagranicznych firm kosmetyków naturalnych. Jeśli coś pominęłam, dajcie znać.

Zamknij