DIY,  PORADY

Nalewka z orzecha włoskiego – najlepsze naturalne lekarstwo przy zatruciach pokarmowych, rotawirusie i grypie żołądkowej

Zatrucia pokarmowe przychodzą znikąd. Ot zjemy coś, a po kilku godzinach mdli nas i czujemy się źle. Podobnie jest z tzw. grypą żołądkową. To wirusowe zakażenie układu pokarmowego, które atakuje i dorosłych i dzieci. Objawia się wymiotami, bólami  brzucha, nudnościami, brakiem apetytu i czasem gorączką. Zarazić się można praktycznie wszędzie – drogą kropelkową od osoby chorej, ale też poprzez brudne owoce czy warzywa. Warto mieć pod ręką specyfik, który złagodzi objawy i skróci przebieg choroby.

Takim specyfikiem jest niewątpliwie orzech włoski i specyfiki z niego zrobione.

 

Lecznicza historia

Orzech włoski i jego lecznicze właściwości znane były już w starożytności. Grecy leczyli nim zapalenie nerek i kamicę żółciową. Rzymianie natomiast wierzyli, że olej z tych orzechów neutralizuje trucizny. Odwary z młodych liści stosowane były na robaki i cukrzycę, a nalewka z niedojrzałych owoców pomagała na biegunkę. W średniowiecznej Europie orzech włoski uważany był za drzewo płodności.

Współczesna medycyna potwierdziła lecznicze właściwości orzecha włoskiego. Przede wszystkim działa on bakteriobójczo, oczyszczająco i regulująco na przemianę materii. Najbardziej znany jest napar lub nalewka z tego orzecha. Stosuje się je w nieżycie żołądka i jelit, biegunce, zatruciach i tzw grypach żołądkowych, Można stosować również zewnętrznie na zapalenia okolic intymnych, ropne zapalenia skóry czy żylaki. (na podstawie książki M. Gorzkowskiej „Zioła – jak zbierać, przetwarzać, stosować”).

Jak zrobić nalewkę z orzecha włoskiego?

Nalewkę robimy zawsze z niedojrzałych orzechów włoskich. Ja swoje orzechy zbierałam na początku lipca (zbieramy orzechy od 25 czerwca- 5 lipca) w miejscu z dala od drogi, w suchy i ciepły dzień. Zasada jest taka by na każde 5 orzechów ( w łupinie) dodać 3 łyżeczki cukru i 100 ml spirytusu. Tak więc na 500 ml spirytusu bierzemy 25 orzechów i 15 łyżeczek cukru. Oprócz tych składników potrzebujemy szklany słoik i rękawiczki, bo orzechy podczas krojenia brudzą ręce.

Jak krok po kroku przygotować nalewkę z orzecha włoskiego

Orzechy myjemy i osuszamy. Kroimy na małe kawałki wraz z zieloną łupiną. Orzechy są miękkie, więc nie ma z tym problemu. Wkładamy porcję orzechów (5 szt) do słoika, zasypujemy 3 łyżeczkami cukru i kładziemy kolejną warstwę orzechów. Czynność powtarzamy, aż ułożymy wszystkie orzechy i zasypiemy je cukrem. Następnie całość zalewamy spirytusem i odstawiamy słoik na miesiąc w ciepłe miejsce. Co kilka dni mieszamy, aby rozpuścił się cukier. Z początku nalewka jest koloru żółtego, aż nagle zaczyna robić się czarny osad (coś jakby kożuch). Nie jest to żaden problem. Nalewka ma mieć taki kolor, zlewając ją do butelek będzie w całości czarnego koloru.

 

Jak stosować nalewkę z orzecha?

Po miesiącu nalewkę filtrujemy przez kilkukrotnie złożoną gazę lub sitko z małymi oczkami. Przelewamy do butelek z ciemnego szkła. W razie problemów żołądkowych pijemy 2-3 dziennie 40 kropli na cukier lub rozpuszczonych w ciepłej przegotowanej wodzie. Nalewka ma gorzkawy smak, ale najważniejsze są jej  właściwości lecznicze: oczyszcza z toksyn, leczy ból brzucha, uspokaja biegunkę.

Warto spróbować zanim sięgniemy po suplementy diety czy inne specyfiki z apteki.

Próbowaliście nalewki z orzecha włoskiego? A może robicie inne nalewki w domu?

  • Aga

    Pomyliłam się i zamiast łyżeczek cukru dałam łyżki. Czy nalewka straci swoje właściwości jak będzie słodsza? :'(

  • Nie słyszałam o tym 🙂

  • Pierwszy raz o tym czytam 🙂

  • Super, że ma takie właściwości!

  • Nigdy nie piłam 🙂

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Z KALENDARZA NATURY – EKO Targi, warsztaty DIY, spotkania i ciekawe wydarzenia zawsze w zgodzie z naturą – sierpień 2018

Kochani! Już od dawna chciałam stworzyć taki planer z najważniejszymi wydarzeniami, które dotyczą zdrowego stylu życia, eko warsztatów, spotkań czy...

Zamknij