PORADY

8 sposobów na zaoszczędzenie czasu podczas sprzatania w domu

Sprzątać musi każdy, ale nie każdy to lubi. Są tacy, co chodzą ze szmatką po domu w ramach hobby i tacy, dla których to przykry obowiązek. Dziś chcę przedstawić wam moje pomysły jak zaoszczędzić czas na sprzątaniu i ułatwić sobie to zadanie.

 

1. ODKŁADAJ RZECZY OD RAZU NA MIEJSCE

To niby łatwe zadanie przysparza wielu osobom trudności. Po użyciu suszarki do włosów zamiast odłożyć ją na miejsce, wiele osób kładzie ją gdzie popadnie, tworząc przy tym chaos i bałagan. Kiedy odkładamy przedmioty na miejsce, nie mamy potrzeby ich sprzątania, oszczędzamy czas i co najważniejsze zawsze wiemy gdzie się one znajdują.

2. NIE OTWIERAJ KILKU PRZEDMIOTÓW O TYM SAMYM ZASTOSOWANIU NA RAZ

Ta  zasada tyczy się przede wszystkim kosmetyków, środków czystości, żywności. Otwierając tylko po jednym.opakowaniu szybciej je zużyjemy i otworzymy kolejne. Nie ma sensu rozkładać w łazience trzech żeli pod prysznic i czterech odżywek do włosów.  Po pierwsze dlatego, że szybko nam się znudzą i będziemy chcieli otwierać kolejne, a po drugie każda z tych rzeczy wymaga przestawienia podczas sprzątania. Zobacz ile czasu zaoszczędzisz mając po jednej sztuce szamponu czy żelu. Nie musisz tracić czasu na przetarcie ich szmatką podczas mycia łazienki, kurz nie osadza się na opakowaniu.

3. SEGREGUJ TEMATYCZNIE PRZEDMIOTY

Ta zasada sprawdza się u mnie w kuchni, w koszyku z przyprawami. W jednym mam alfabetycznie ułożone przyprawy słone i ostre, a w drugim słodkie. Alfabetyczne ułożenie gwarantuje sprawniejszą pracę w kuchni. Nie wyjmuję wszystkich przypraw na raz, nie tracę czasu na ich szukanie. Oczywiście po użyciu przyprawy od razu trzymam się punktu 1 czyli odkładam torebkę na miejsce. Tematycznie przedmioty mamy też ułożone w komodzie. Akcesoria do szycia leżą w niciarce, obrusy na jednej konkretnej półce, a zapasy papieru czy ręczników papierowych także mają swoje konkretne miejsce. Taki sposób stosujemy też w lodówce. Nabiał zajmuje środkową półkę,  warzywa i owoce są w szufladzie, słoiki z dżemem czy sałatkami do obiadu zajmują miejsce na najwyższej półce. Takie ułożenie pomaga mi nawet w robieniu listy zakupów. Wystarczy że otworzę lodówkę i już wiem których produktów brakuje.

 

4. SPRZĄTAJ MAŁE OBSZARY NA BIEŻĄCO

Tej zasady trzymamy się z mężem szczególnie w łazience i kuchni. Od razu po umyciu rąk wycieramy blat z kropel wody, a w kuchni od razu po jedzeniu zmywamy naczynia. Nie odkładamy ich do zlewu w nadziei na umycie naczyń później. To raczej nigdy nie nastąpi , więc po co psuć sobie czas wolny po obiedzie, skoro można zmyć te 2 talerze od razu po odejściu od stołu.

5. WIĘKSZE SPRZĄTANIE ZAPLANUJ RAZ NA MIESIĄC LUB RAZ NA DWA MIESIĄCE

Ten punkt wykorzystujemy z mężem do generalnego sprzątania takiego jak mycie całej kuchni łącznie z szafkami w środku i na zewnątrz, układania ubrań w szafie na nowo itp. Na co dzień staramy się trzymać punktu 1 i 2 więc nie widzimy potrzeby poświęcenia całej soboty na sprzątanie co tydzień. Wolimy sprzątać na bieżąco, a w sobotę pójść na spacer niż poświęcać cały dzień na odgruzowywanie mieszkania.

6. NIE ROZKŁADAJ PRZEDMIOTÓW MAŁO UŻYTECZNYCH PO DOMU

Ten punkt dotyczy wszelkich durnostojek czyli figurek, szklanych kul, wygranych w loterii na wiejskim odpuście czyli rzeczy których zadaniem jest zbieranie kurzu. Zobacz ile czasu marnujesz na przeciętnie takich rzeczy z kurzu. Czy na pewno z nich korzystasz? A może po prostu stoją i czekają na lepszy czas? My w naszym domu nie mamy takich przedmiotów. Nie pełnią one żadnej istotnej funkcji a zajmują powierzchnię. Lepiej w ich miejsce postawić wazon ze świeżymi kwiatami. Przynajmniej nacieszą oko.

7. KAŻDY PRZEDMIOT POTRZEBUJE „DOMU”

Wpadliśmy z mężem na świetny pomysł. W łazienkowej szafce mamy trzy kosze. W każdym z nich są rzeczy,  których używamy. I tak w jednym koszu jest suszarka, prostownica,  szczotka jonizująca i lakier do włosów, czyli ogólnie mówiąc akcesoria do włosów. W drugiem koszu są kosmetyki mojego męża, a w trzecim moje kosmetyki. Tym sposobem nie rozkładamy rzeczy na blacie w łazience. Nożyczki w naszym domu mają swoje jedno konkretne miejsce. Są w szufladzie ze sztućcami. Plastikowe pojemniki na żywność mają swoje miejsce w jednej szafce a pucharki na lody osobną półkę w witrynie. Takie rozmieszczenie gwarantuje nam szybkie znalezienie przedmiotu, który potrzebujemy i łatwość w sprzątaniu.

8. NIE GROMADŹ RZECZY KTÓRYCH BYĆ MOŻE KIEDYŚ UŻYJESZ.

Tu ukłon w stronę wszelkiego rodzaju pudełek po sałatkach, kubkach plastikowych po coli z kina i innego rodzaju unikalnych przedmiotów, które być może nam się przydadzą za miesiąc lub dwa.  Lepiej zainwestować w dobrej jakości plastikowe lub szklane pojemniki na żywność niż składować te jednorazowe. Są niehigieniczne, marnej jakości i zapewne nigdy ich nie użyjemy.  Jedyne co robią to zajmują nam miejsce w szafce.
To moje sposoby na ułatwienie pracy i sprzątania w domu. A jakie są wasze patenty na oszczędność czasu?
Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Witaj w 2017 roku. Moje blogowe plany na bieżący rok.

Witaj w 2017 roku! Mam nadzieję że tak jak ja weszłaś w ten rok z nową energią i planami do...

Zamknij