DIY

Jak zrobić naturalne nawilżane chusteczki dla dzieci i zaoszczędzić prawie 500 złotych

Kiedy zostajesz mamą pieluchy i chusteczki nawilżane są w twoim domu na porządku dziennym. No bo przecież tak jest łatwiej, szybciej i wygodniej. Rzadko kiedy zastanawiamy się czy te mokre i tak wygodne w użytkowaniu chusteczki są bezpieczne dla dziecka. A bywa z tym różnie…

Sklepowe chusteczki – 3 razy NIE

W sklepowych chusteczkach oprócz tych dobrych składników (ekstrakt z rumianku, alantoina, D-pantenol) są też te z czarnej listy. Często znajdziemy tam wysuszający alkohol, mieszanki kompozycji zapachowych, które mogą działać podrażniająco, konserwanty czy propylene glycol ( który jest bardzo kontrowersyjnym składnikiem, posądzanym nawet o działanie rakotwórcze i podrażnienie, a nawet kontaktowe zapalenie skóry).

Nie mogę powiedzieć że w 100% zrezygnowałam z tej wygody. Chusteczek sklepowych używam, ale tylko podczas wyjazdu do rąk czy zmiany pieluszki u dziecka ( będąc w drodze) lub podczas zakupów (galerie handlowe, markety), czyli tam, gdzie nie mam dostępu do bieżącej wody. W pozostałych sytuacjach robię swoje naturalne chusteczki nawilżane. Sięgam po nie nie tylko z powodu bezpiecznego składu, ale także ze względu na środowisko. Moje chusteczki wykonane są z papieru, a sklepowe z włókniny, która nie oszukujmy się, nie rozpadnie się tak szybko jak papier.

Wybrałam chusteczki DIY także ze względów finansowych. Te sklepowe często oscylują około 8-10 złotych za paczkę 64 sztuk. Używając średnio jednej paczki na tydzień, zużywamy 52 paczki w ciągu roku, co daje nam ok 416 – 520 złotych.  Dla mnie to spory wydatek, biorąc pod uwagę niepewny skład czy ochronę środowiska.

Naturalne chusteczki nawilżane

Aby przygotować swoją paczkę chusteczek nawilżanych potrzebujemy tylko kilku składników, które z pewnością każda z was ma w kuchni. Naturalne nawilżane chusteczki są bardzo proste w wykonaniu!

  • grube ręczniki papierowe ( polecam te z Lidla) – 64 kwadratowe listki
  • rumianek do zaparzania – 1 saszetka
  • oliwa z oliwek – 3 łyżki
  • witamina E w kroplach (do kupienia w aptece) – 20 kropli
  • plastikowe pudełko po lodach lub do przechowywania żywności

Zaparzamy rumianek pod przykryciem przez 15 minut, a kiedy przestygnie wlewamy do niego oliwę i witaminę E. Do pudełka wkładamy złożone na pół ręczniki papierowe . Wlewamy rumianek z oliwą i witaminą do pudełka z ręcznikami papierowymi i czekamy aż ręczniki wchłoną płyn. Używamy chusteczek do wycierania dziecku rąk, buzi czy podczas zmiany pieluszki.

Naturalne nawilżane chusteczki są już gotowe. Teraz możemy być pewne, że skóra naszego dziecka jest pod dobrą opieką.

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wiem jak naturalnie zabarwić jajka na niebiesko – zobacz koniecznie!

Jak Wielkanoc to i jajka, i to nie byle jakie, bo kolorowe! Można je barwić specjalnymi farbkami lub barwnikami spożywczymi,...

Zamknij