PORADY

Jak ulepszyć bloga (1) – Co powoduje że jedne blogi nam się podobają a inne nie.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się co sprawia, że jedne blogi zyskują na popularności szybko,  a inne wciąż są gdzieś daleko w tyle. To ciekawe, że na jedne blogi wracamy często, nie możemy doczekać się kolejnego wpisu, a na inne zaglądamy rzadko albo wcale. Dziś chciałabym podzielić się z wami tym, na co ja zwracam uwagę wchodząc na bloga. Zachęcam was, abyście w komentarzach napisali na co wy zwracacie uwagę, co jest dla was ważne i co decyduje, że wrócicie na daną stronę po raz kolejny.

Czystość na blogu

Z blogiem jest jak z rozmową o pracę. Liczy się pierwsze kilkanaście sekund. Pracodawca (czyt. Czytelnik) skanuje wzrokiem potencjalnego pracownika (czyt. Autora bloga) i to decyduje o naszej (autora) przyszłości. Ważny jest ubiór, zachowanie i to jak umiemy się sprzedać. Ja wchodząc po raz pierwszy na bloga zwracam uwagę na wygląd, czystość i przestronność. Ważne jest dla mnie tło (jasne, spokojne), rozmieszczenie artykułu, paska bocznego, dodatkowych elementów. Nie lubię chaosu, migających dodatków, pstrych kolorów, które męczą wzrok i zbyt dużej ilości gadżetów.

 

Zdjęcia

 

Niby zrobienie zdjęć nie jest trudne, ale zrobienie dobrego zdjęcia już często stwarza problemy. Nie każdy ma dobry sprzęt, nie zawsze pogoda sprzyja i nie zawsze mamy czas na podejmowanie kilku prób. Sama często mam problem ze zdjęciami na bloga, ale już dawno postanowiłam, że wolę nie opublikować nic, niż wstawić ciemne, nieostre i złej jakości zdjęcie. Bardzo nie lubię kiedy na blogach widzę małe, ciemne zdjęcia, na których nie widać dokładnie co jest sfotografowane. Jeśli nie mamy dobrych fotografii, może lepiej wykorzystać te ze strony producenta podając źródło. Wierzcie mi, jesteśmy wzrokowcami i często zwracamy większą uwagę na zdjęcie niż treść w artykule.

 

Źródło

Poruszanie się po blogu

Kiedyś nie było tak dużego wyboru szablonów jak teraz. Dziś jest w czym wybierać, ale ważne by szablon był także łatwy w obsłudze dla czytelnika. Ja osobiście wolę szablony proste, bez zbędnego rozwijania, rolowania itp dodatków. Zniechęcam się jeśli strona ładuje się zbyt długo, trzeba naciskać różne przyciski by wyskoczył aktualny artykuł. Archiwum i komentowanie są pochowane, a żeby je znaleźć trzeba przejść długą drogę. O nie, nie, to nie dla mnie! Wszelkiego rodzaju kody z obrazka i dodatkowe logowanie na inne portale w celu dodania komentarza skutkują tym, że wcale komentarza nie dodaję. Dla mnie im prościej tym lepiej.

Zawartość wpisu i czcionka

 

Myślę, że zgodzicie się ze mną, że czcionka jest ważna zawsze, bez względu na to czy szukamy czegoś konkretnego na blogu czy odwiedzamy go regularnie przez sympatię do autora. Jeśli artykuł napisany jest czytelną czcionką wszystko jest OK, jeśli natomiast widzimy hieroglify albo zbyt małą czy zbyt dużą czcionkę wszystko się komplikuje. Ja zwracam także uwagę na wyjustowany tekst i pogrubione ważne informacje, przyjemniej czyta się artykuł kiedy wszystko jest spójne i uporządkowane.

 

 

Zawartość artykułu jest dla mnie bardzo ważna. Jeśli szukam recenzji produktu lubię gdy autor zamieścił skład kosmetyku, cenę i miejsce gdzie mogę nabyć tą rzecz. Szukam artykułów z subiektywną oceną, czy rzeczywiście dany produkt niweluje cienie, matuje czy nawilża. Cieszy mnie gdy autor sam coś produkuje (wszelkiego rodzaju DIY) albo podzieli się dobrą radą. Nie lubię ogólnikowych wpisów, gdzie 80% to dane od producenta a jedno czy dwa zdania są od autora, albo kiedy wyraźnie widać, że recenzja jest nieszczera. 

 

Czytelnik też człowiek

 

To czego życzyłby sobie chyba każdy czytelnik to ludzkie traktowanie. Chyba każdy kto zamieszcza komentarz chce dostać na niego odpowiedź i często wraca na bloga w oczekiwaniu, że taka odpowiedź się pojawi. Gdzieś czytałam wpis rozżalonej dzieczyny, która opisywała, że na jednym ze znanych w blogosferze blogów zostawiła aż 7 ważnych dla niej komentarzy i na żaden nie otrzymała odpowiedzi. Odczuwała żal do autorki, bo na inne mniej ważne komentarze były odpowiedzi, a jej wiadomości pozostawały bez echa. Ja też zwracam uwagę na to, czy autor odpowiada na moje komentarze. Nie chodzi tu o codzienne odpisywanie, bo to także zabiera czas. Fajnie jest kiedy zostajemy zauważeni i na postawione pytanie otrzymamy odpowiedź. Miło, gdy autor bloga wychodzi do ludzi, jednoczy się z nimi i staje na równi. Fajna anegdota, historyjka czy opowieść z życia prywatnego są też ciekawym przerywnikiem. Nie lubię natomiast wywyższania się, przykrego komentowania albo podziału na lepszych i gorszych.

 

Za przykład wzorowych blogów mogę podać:

Lili Natura – KLIK
Piękno i minimalizm – KLIK
Ubieraj się klasycznie – KLIK

Są to blogi na które zaglądam regularnie, czytam archiwalne wpisy i odpoczywam w ich towarzystwie. Strony te spełniają moje „oczekiwania” w 100%, są przejrzyste, łatwe w obsłudze i opatrzone ciekawymi zdjęciami. Treść artykułów jest klarowna, nie za długa, spójna i ciekawa.

Ciekawa jestem co was zachęca/zniechęca do zaglądania na blogi. Zachęcam do pozostawienia w komentarzu swoich przemyśleń, może komuś to pomoże stać się lepszym 😉

  • Wielkie dzięki za podpowiedź na pewno z niej skorzystam w końcu jestem początkującym blogerem i każda rada jest dla mnie cenna.
    Pozdrawiam

  • Ile ludzi tyle opinii, każdy coś preferuje, niestety nie każdemu "dogodzisz". Niemniej jednak zgadzam się z tym, co napisałaś. Ważna jest przejrzystość, dobre zdjęcia, jak również treść-, choć są i tacy (i mają do tego prawo), co lubią oglądać zdjęcia a mało czytać… Wybór należy do czytelnika. Sama ostatnio dodałam nową, zupełnie inną kategorię na blogu, bowiem czegoś mi w nim brakowało. Dzięki temu mam satysfakcję, bowiem blog wciąż ewoluuje.

  • Przeczytałam cały twój post i stwierdziłam, że muszę zmienić sobie szablon 😀
    właśnie się wzięłam za jego projektowanie bo chcę by mój blog makijażowy był przejrzysty 🙂

    • Hej, artykuł powstał nie po to by kogoś krytykować, ale właśnie by rozjaśnić umysł 🙂 Mam nadzieję, że nie odbierasz go jako atak, ale jako podsunięcie pomysłu do zmian. Pozdrawiam serdecznie!

  • Blog Lili i Innookiej znam, a ten trzeci pierwszy raz widzę. I muszę przyznać, że ten ostatni mnie do siebie nie przekonuje, bo jest z kolei zbyt ascetyczny. No ale ile osób tyle opinii 😉

    • Mi blog Marii z ubieraj sie klasycznie podoba sie pod wzgledem tematyki postow i tresci. Lubię jej styl pisania i pomysły na ciekawe wpisy.

    • W takim razie będę musiała poświęcić trochę czasu i przeanalizować kilka notek. Może akurat mnie zaciekawią 🙂

    • Polecam szczególnie te o analizie kolorystycznej i jak rozpoznać jaką porą roku jesteśmy. Maria pokazuje jakie kolory pasują do każdej pory roku. Pomaga dobrać ubrania kolorystycznie i fasonem. Jej artykuły są napisane bardzo przystępnie 🙂

  • Bardzo ciekawy wpis. Na pewno mi się przyda. Czekam na kolejną część. Sama jestem na początku blogowej ścieżki, ale coraz bardziej się w nią zagłębiam. To prawda, że warto odpowiadać na komentarze. Sama staram się to robić w miarę na bieżąco i zawsze wracam na blogi, które komentuję by zobaczyć czy ktoś mi odpowiedział. Im częściej mam odpowiedź tym chętniej tam wracam. 🙂
    Z drugiej strony jest tyle blogów, które lubię, że nie zawsze daję radę być na każdym na bieżąco i wszystko komentować. A przejrzystość jest równie ważna co zdjęcia i treść. Dla mnie ortografia i styl postów są jednymi z najważniejszych w blogach.

    • Komentarze są bardzo ważne. Pokazują autorowi jakim zainteresowaniem cieszy się wpis, co warto zmienić czy dodać na przyszłość. Ja też często zaglądam na blogi, na których zostawiłam komentarz i cieszy mnie gdy dostaję odpowiedź. Prawdą natomiast jest, że nie zawsze jest czas odpowiadać na bieżąco.

  • bardzo dobry wpis i mam nadzieje, ze trafi do jak najwiekszej ilosci blogujacych 🙂
    nie zgodzie sie tylko co do wytluszczania fragmentow tekstu bo mnie to denerwuje. taka maniera dzisiejszych czasow kiedy zamiast czytac caly tekst chcemy tylko wylowic instotne informacje w 2 sekundy. poza tym czesto te wytluszczone fragmenty nie maja sensu i wyglada to troche jakby autor robil to na chybil trafil, bez przemyslenia. nie czytam tez blogow ktore maja tekst wycentrowany na srodek, jak w tomiku wierszy czy cos.
    dodalabym takze punt na temat zdjec ale nie ich jakosci ale ILOSCI. 15 zdjec jednego ciasta, bluzki czy bukietu kwiatow to zdecydowanie za duzo! lepiej wybrac kilka najlepszych niz zarzucac czytelnika tysiacami srednich zdjec. palec boli od skrolowania…
    Pozdrawiam 🙂

    • A mi z kolei takie wytluszczenie pomaga przebrnąć przez zbyt długie wpisy. Czasem autorzy nie widzą końca w pisaniu 🙂 Jeśli chodzi o ilość zdjęć to zgadzam się z Tobą w 100%. Wpisy ze zbyt dużą ilością fotek ładują się zbyt długo. Często zdjęcia przedstawiają to samo ale w innym ujęciu. Lepiej dodać mniej ale dokladnych, dobrej jakości zdjęć niż dużą ilość prawie jednakowych.

    • a nie myślisz, że wytłuszczenia to trochę taki znak naszych czasów? że własnie skanujemy tylko teksty w poszukiwaniu sedna zamiast czytać całośc? może i to pomaga jeśli bloger nie jest zbyt wprawnym 'pisarzem' bo faktycznie wtedy dobrze zobaczyć tylko szybko o co chodzić zamiast męczyć się przez całe paragrafy pisaniny 🙂 jednak ja wolę kiepsko napisanych blogów po prostu nie czytać niż skanować w poszukiwaniu meritum. czytanie ma także dawać przyjemnośc a nie tylko zaspokajać głód informacji. na blogach szukam takiej czytelniczej przyjemność właśnie.

    • Wiesz mi bardziej chodzi o to, że część osób po prostu publikuje przydługie choć ciekawe wpisy. Nie zawsze mam czas na czytanie całości lub nie interesuje mnie opis opakowania i etykiety na pudełku. Jeśli jest to bloger, którego lubię czytać to albo w pierwszej chwili skanuję wytłuszczony druk i oceniam czy warto wczytać się w całość i poświęcić na to więcej czasu, albo po prostu pozostaję przy informacji podanej wytłuszczonym drukiem. Wszystko zależy od ludzi, są tacy co czytają tylko wytłuszczony druk, piszą byle jaki komentarz byle tylko zostawić po sobie ślad, a są i tacy, co najpierw czytają wytłuszczony druk jako wstęp do całości by potem skrupulatnie przeczytać całość. 🙂

  • Jak miło, dziękuję 🙂 A w ogóle – świetny i przydatny post!

    • Nie dziękuj! Zasłużyłas na to swoją pracą na blogu 🙂

  • Zgadzam się z tym, co napisałaś, do tego jeszcze dla mnie szalenie istotna jest po prostu treść bloga 😉 Szczególnie nie przepadam za typowo lakierowymi blogami (bo ja raczej paznokciowa nie jestem), nie lubię też, gdy recenzje zawierają głównie kosmetyki górnopółkowe (na które nie mogłabym sobie pozwolić) lub niedostępne w Polsce. Po co mam czytać ciągle recenzje produktów, o których w życiu nawet nie słyszałam i nie mogę ich sobie po prostu kupić bo nie są dostępne w PL 🙂 Ale to już są kwestie mocno subiektywne – szczególnie zasobność portfela i treść.

    • Ja też nie czytam blogów o kosmetykach czy rzeczach niedostępnych dla mnie. Szukam za to niszowych, np o słodyczach, ciekawych książkach czy hobby. Uwielbiam oglądać blogi z hand made np biżuterią czy akcesoriami do domu.

    • No widzisz, każdy ma inne zainteresowania i szuka innych treści 🙂 Mnie blogi z hand made, czy wystrojem wnętrz totalnie nie interesują 🙂 Ale to jest właśnie super,. każdy z nas jest inny, szuka czegoś innego i dzięki temu świat nie jest nudny 😉

  • zgadzam sie w zupełności!

    • Cieszę się i pozdrawiam!

  • Ja również zwracam uwagę na przejrzystość, "czystość" bloga, styl pisma oraz jakość zdjęć. Sama przystosowywałam swój szablon do tych kryterii, bym była zadowolona, a także by innym nie przeszkadzał zaproponowany przeze mnie wygląd strony 🙂

    • No tak, w końcu czyelnik nasz Pan!

  • Wszystko jest prawdą. Także kieruję się podobnymi kryteriami. Jednak ja na pierwszym miejscu stawiam bezbłędne pisanie. Jeśli widzę nagminne błędy ortograficzne lub (o zgrozo!) językowe, wychodzę i nie wracam ponownie.

    • O poprawnym pisaniu chcę napisać osobny post.

  • Bardzo wiele ciekawych rad, muszę je zastosować, sama dopiero zaczęłam blogować i mój blog nie wygląda jeszcze perfekcyjnie

    • Dziękuję! Cieszę się, że wpis jest kreatywny i może się komuś przydać.

  • znam te wzorcowe blogi i też mi się podobają. najbardziej przeszkadza mi ciemne lub krzykliwe tło. zbyt mała czcionka oraz śnieg i różne gify spadające, wiesz o co chodzi

    • Tak, gifów i innych przeszkadzaczy jest wiele i niestety część osób wcale nie uważa by było to coś złego lub zakłócało życie bloga.

  • Również zgadzam się.Ważna również jest treść i kreatywność.

    • Masz rację, odtwórcze blogi po jakimś czasie stają się nudne. W cenie są te kreatywne, gdzie autor ma pomysł na siebie.

  • Bardzo dobry poradnik! Chciałabyś może wystawić opinię mojemu blogowi? Jestem bardzo ciekawa, co o nim sądzisz i co mogłabym zmienić na lepsze. Serdecznie pozdrawiam, Karola
    https://wear-passion.blogspot.com/

    • Dziękuję. Nie jestem specjalistą i nie chcę podejmować się oceny blogów. Zdaję sobie sprawę, że sama nie mam bloga na 6 (pracuję nad tym), więc nie będę tym bardziej nikogo oceniać. Zapraszam natomiast na kolejne wpisy z cyklu Jak ulepszyć bloga. Dzięki temu sama być może dostrzerzesz co jest nie tak i co chciałabyć poprawić u siebie. Pozdrawiam serdecznie.

  • Z częścią (nawet większą) tego co piszesz się zgadzam, choć nie ze wszystkim. Nawet doskonały sprzęt czasem nie da nic, znam blogi ludzi którzy mają takie aparaty ze można marzyć tylko o nich, a zdjęcia nie za ciekawe.

    Niestety ważne jest też by autor bloga pisał poprawnie (nie mówię o ortografii – bo sam mam czasem z tym problem, ale od czego podkreślanie błędów przez edytor tekstu) mówię raczej o stylistyce i budowie zdań – z tym też często bywa krucho u blogerów 🙂

    Michał

    • Zdjęcia to temat rzeka, bo można zwykłą "małpką" zrobić super fotki, i bardzo drogim sprzętem wszystko zepsuć. To fakt!. W sumie w dużej mierze ważne są umiejętności osoby obsługującej sprzęt, światło, tło, pogoda i wiele innych czynników. O błędach i poprawnym pisaniu chciałam napisać w kolejnej części Jak ulepszyć bloga, ale dobrze, że o tym wspomniałeś już teraz. Z tym bywa różnie, ale myślę, że skoro jesteśmy autorami, to jak powiada przysłowie: Jak cię widzą, tak cię piszą, powinniśmy zadbać o swoją markę i starać się pisać poprawną polszczyzną.

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Cienie w kredce czy warto?

Cienie do powiek występują w różnej postaci. Najczęściej spotykamy je w kasetkach po 1,2 a nawet 4 cienie w zbliżonych...

Zamknij