URODA

Kosmetyki naturalne – czy warto je stosować?

Naturalne kosmetyki cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i nie chce używać produktów, które niosą szkodę dla zdrowia i kondycji skóry. Ludzie coraz częściej czytają etykiety, przeprowadzają selekcję produktów i nie podążają ślepo za swoimi zachciankami. A jak z kosmetykami naturalnymi? Czy wszystkie preparaty określane tym mianem są godne zainteresowania? Jakie warunki musi spełniać wyrób, aby można było go zaliczyć do kategorii kosmetyków naturalnych? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Czym są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to produkty, które powstają z surowców pochodzenia roślinnego bądź też mineralnego. Ogólnie rzecz ujmując, jest to natura zamknięta w słoiczku lub butelce. Wykorzystują to, co daje człowiekowi przyroda. Dlatego wspomagają one pracę skóry w pełnieniu jej naturalnych funkcji fizjologicznych. Co więcej, nie zakłócają przy tym normalnego rytmu, a także procesów odnowy. Istotne jest też to, że kosmetyki ekologiczne wykazują także właściwości lecznicze. Zawierają ekstrakty roślinne, naturalne witaminy, masła, nierafinowane olejki, a więc dostarczają cerze cennych składników, które wpływają na piękny i promienny wygląd.

Jakie warunki musi spełnić kosmetyk, aby mógł być określany, jako naturalny?

Prawo polskie oraz unijne nie określają zasad, jakie musi spełniać preparat, aby mógł zyskać miano kosmetyku naturalnego, bio czy eko. Takie normy ustalają jednak instytucje certyfikujące. Oznaczenie nie jest obowiązkowe, jednak wpływa pozytywnie na wizerunek konkretnego producenta. Dla przykładu ubieganie się o certyfikat ECOCERT dla kosmetyku naturalnego wymaga spełnienia wielu wymagań. W tym przypadku co najmniej 95 procent surowców musi mieć pochodzenie naturalne. Co więcej, nie mniej niż 50 procent wszystkich składników musi być pochodzenia roślinnego i przynajmniej 5 procent pochodzić z rolnictwa ekologicznego.

Czy kosmetyki naturalne są skuteczne?

Nie należy mylić kosmetyków naturalnych i preparatów, które wyłącznie z nazwy są naturalne. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem są produkty certyfikowane zawierające cenne surowce roślinne bez obecności niepożądanych składników. Wynika to z tego, że instytucja certyfikująca sprawdza dokładnie każdy surowiec użyty do produkcji preparatu. Kontroluje też miejsce, w którym odbywa się proces produkcji. Oznaczenie stanowi zatem gwarancję dla klienta, że trzyma w swojej dłoni dobry kosmetyk naturalny. Wysokiej jakości produkty ekologiczne zapewniają wyjątkowe rezultaty. Mają one w swoim składzie niezwykłe bogactwo substancji aktywnych. Żaden składnik nie jest przypadkowy, dlatego doskonale się one uzupełniają w dbałości o piękną oraz zdrową cerę. Efekty można zobaczyć bardzo szybko. Znikają niedoskonałości, trądzik, plamy, a także drobne zmarszczki. W zamian pojawia się nie tylko piękno, ale także uśmiech na twarzy!

Jak czytać składy kosmetyków naturalnych?

Czytanie etykiety kosmetyków naturalnych to nie lada wyzwanie. Skład produktów określany jest jako INCI i podawany po łacinie. Jednak z powodzeniem można się tego nauczyć. W sieci znajduje się wyjaśnienie wszelkich oznaczeń surowców. Pamiętaj o tym, że produkty zawarte w kosmetyku podaje się w kolejności od tego, którego jest najwięcej, do tego, którego jest najmniej. Gdy na początku składu widzisz substancje zapachowe, to możesz mieć pewność, że im dalej, tym gorzej. W kosmetykach szukaj przede wszystkim nierafinowanych olejów, ekstraktów roślinnych, antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, protein, maseł i pozostałych naturalnych emolientów, witamin, a także naturalnych olejków eterycznych. Przykładem marki, która oferuje dobrej jakości kosmetyki naturalne jest Weleda: https://www.apo-discounter.pl/weleda-c-596.

Gdzie kupować kosmetyki naturalne?

Dobre kosmetyki naturalne można kupić w specjalnych sklepach oferujących zdrową żywność, a także preparaty kosmetyczne. Dostępne są one zarówno w wersji stacjonarnej, jak i online. Dużą popularnością cieszą się także drogerie, w których można dostać wyłącznie kosmetyki ekologiczne. Co więcej, coraz więcej tradycyjnych sklepów wprowadza do swojego asortymentu naturalne i wysokiej jakości produkty przeznaczone do pielęgnacji ciała oraz twarzy. Stanowi to odpowiedź na rosnące zainteresowanie społeczeństwa tematyką zdrowia i naturalnych wyrobów!

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Olej nierafinowany rzepakowy – odkryj go na nowo

Olej rzepakowy jest nieodłącznym elementem wielu dań. Z reguły wykorzystuje się go do smażenia potraw, ale niektórzy dodają go również...

Zamknij