URODA

Dezodorant a perfumy – czym się różnią?

Większość z nas używa perfum i dezodorantów przy różnych okazjach, jednak tak naprawdę nie rozumie różnicy pomiędzy tymi dwoma pachnidłami. Czym różnią się pomiędzy sobą te dwa produkty i jak ich poprawnie używać?

Czym są dezodoranty?

Dezodorant to łagodnie pachnący roztwór, który służy przede wszystkim do maskowania zapachu ciała wywołanego przez pot. Zwykle stosuje się go w obszarze pod pachami, ponieważ bakterie mają tendencję do rozwoju w tych regionach. Dezodoranty mają wysokie stężenie pewnych związków chemicznych, które neutralizują bakterie i eliminują zapach ciała.

Dezodoranty z biegiem lat przeszły prawdziwą rewolucję. Dziś na tagomago.pl/collections/dezodoranty-perfumowane-dla-niego dezodorant męski dostępny jest w formie kulek, butelek z rozpylaczem i sztyftów. Większość tradycyjnych antyperspirantów w sprayu jest na bazie alkoholu, mogą więc nie być odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry. Osoby o wrażliwej skórze mogą cierpień na reakcje alergiczne na wysoką zawartość alkoholu w dezodorantach.

Większość dezodorantów ma łagodny zapach, co wynika z minimalnego stężenia pachnących olejków eterycznych. Sprawia to, że są uważane za część codziennych produktów higienicznych.

Czym są perfumy?

Perfumy to wyjątkowa mieszanka olejków eterycznych i aromatycznych zapachów, która zapewnia użytkownikowi niezwykłe doznania zapachowe. Perfumy mają zwiększoną koncentrację olejków eterycznych, które tworzą aromatyczny zapach do psikania ciała i ubrań.

Słowo perfumy pochodzi od łacińskiego słowa „per fumus” oznaczającego „przez dym”. Perfumy zostały po raz pierwszy wprowadzone w starożytnym Egipcie. Najwcześniejsze perfumy były wykonane z wosku pszczelego i pachnących olejków. Dziś powstają z połączenia alkoholu i olejków eterycznych.

Perfumy są na ogół dość drogie, co znajduje odzwierciedlenie w bogatych projektach butelek i etykietach. Dlatego też ich użycie jest zarezerwowane na specjalne okazje, kiedy niewielką ilość perfum rozpyla się na ubranie, które się nosi lub wzdłuż punktów tętna na ciele. Perfumy nie mają antybakteryjnych właściwości maskujących nieprzyjemny zapach, dlatego nie można ich używać do maskowania zapachu ciała wywołanego przez pot.

Dezodorant kontra perfumy – najważniejsza różnica

Główną funkcją dezodorantu jest ograniczanie niepożądanego zapachu ciała wytwarzanego przez pot, podczas gdy głównym celem perfum jest rozpylanie pięknych zapachów. Na takie działanie pachnidłom pozwala wyższe stężenie olejków eterycznych. W perfumach znajduje się powyżej 15% olejków eterycznych stężonych w alkoholu. Oznacza to, że wydzielają one intensywniejszy i dłużej utrzymujący się na skórze zapach. Dezodoranty męskie i damskie mają natomiast niższe stężenie takich ekstraktów, co sprawia, że ​​są w stanie jedynie ukryć zapach ciała bez dodawania wyrazistych wrażeń aromatycznych dla użytkownika.

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kosmetyki naturalne – czy warto je stosować?

Naturalne kosmetyki cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i nie chce używać produktów, które...

Zamknij