URODA

Kosmetyki wegańskie – etyczny prezent na Gwiazdkę

W ferworze zakupów przedświątecznych często na szybko kupujemy prezenty, aby tylko odhaczyć naszą checklistę. Kosmetyki, ubrania, dodatki… Nie zwracamy uwagi na składy, ślepo wierząc, że reklama lub zapewnienia producenta/sprzedawcy na pewno nie kłamią. A gdyby tak poszukać etycznego prezentu dla bliskiej osoby i zadbać nie tylko o zadowolenie tej drugiej osoby, ale także o humanitarne traktowanie zwierząt, poszanowanie środowiska…

Produkty wegańskie – czyli jakie?

Wszyscy wiemy, że weganie nie jedzą produktów pochodzących od zwierząt. Ale to za mało. Oni także nie używają kosmetyków, nie noszą ubrań które mają w swoim składzie produkty odzwierzęce. To nie tylko skóra czy futra ale też białko i żółtko jaja, lanolina, wosk pszczeli, miód czy naturalne barwniki jak koszenila. Weganie wykluczają wszystko co pochodzi od zwierząt, nie uznają także produktów, które w jakikolwiek sposób mogły naruszyć zdrowie czy życie zwierząt – np kosmetyków testowanych na zwierzętach.

Wegańskie, etyczne prezenty – czy tylko dla Wegan?

Nie musisz być Weganinem, aby używać wegańskich produktów. Tu nie chodzi tylko o to w co wierzysz i jaką postawę przyjmujesz w życiu, ale także o to, że życie składa się z małych kroków i warto wybierać dobrze i etycznie każdego dnia. Dzięki temu szanujemy zwierzęta, ograniczamy ich cierpienie, dbamy o środowisko i zmniejszamy ilość odpaadów.

Wegańskie, etyczne prezenty – co wybrać?

W sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji a propos wegańskich prezentów. Tu prym wiodą owoc/warzywa oraz dobre oleje i strączki. Można stworzyc świetny koszt prezentowy z takimi produktami. Poza tym woreczki na żywność, ksiażka z przepisami wegańskimi i….

Wegańskie kosmetyki

Już na początku tego wpisu zaznaczyłam, że weganie nie używają produktów odzwierzęcych. W kosmetykach również. Kosmetyki wegańskie nie będą zawierały tluszczu zwierzęcego, mleka, lanoliny, wosku pszczelego, kolagenu, jedwabiu i nie będą barwione składnikami pochodzącymi od zwierząt. Zawierają natomiast produkty pochodzące z roślin takie jak soki owocowe, ekstrakty z roślin oraz glinki. Takie kosmetyki również bardzo dobrze spełniają swoją funkcję pielęgnacyjną i ochronną a dodatkowo spełniają postawę etycznego produktu. Kosmetyki wegańskie można dopasować do skóry w każdym wieku oraz do aktualnych jej potrzeb ( trądzik, nadmierne wysuszenie itp.). Bez problemu można też kupić wegańskie kosmetyki do makijażu.

Gdzie szukać wegańskich kosmetyków?

Lista jest długa i szeroka, a z każdym rokiem przybywa nowych producentów, którzy w swojej ofercie mają wegańskie kosmetyki. Szeroki wachlarz produktów do pielęgnacji znajdziesz np. na Allegro. Aby ułatwić ci wyszukiwaie wklejam cały link: https://allegro.pl/strefa/uroda/kosmetyki-naturalne/weganskie).

Jak odróżnić kosmetyk wegański od tradycyjnego?

Kosmetyki wegańskie muszą zawierać informację na opakowaniu o tym, że są wegańskie i nietestowane na zwierzętach.. Taką informacją będzie np logo certyfikatu VEGAN.

By na produkcie pojawiła się taka etykieta Vegan Society, kosmetyk musi spełniać następujace wymagania:

  • produkt nie może zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego lub odzwierzęcego (dotyczy to surowców, procesu produkcji i produktu końcowego);
  • produkt nie może być testowany na zwierzętach
  • produkt jest wolny od składników roślinnych, które pochodzą z upraw genetycznie modyfikowanych;

Coraz więcej firm kosmetycznych ubiega się o ten certyfikat, ponieważ jest on poświadczeniem etycznej produkcji w zgodzie ze zwierzętami i środowiskiem.

Warto też czytać składy i bacznie śledzić czy nie ma w nim słów takich jak: honey/miód pszczeli, bee wax/wosk pszczeli, collagen/kolagen, lanolin/lanolina, silk/jedwab, cochineal/koszenila.

Warto szukać produktów wegańskich, ponieważ dzięki nim szanujemy zdrowie i życie zwierząt oraz dbamy o naszą planetę. Kosmetyki wegańskie to coś ekstra, bo dajemy nie tylko produkt pielęgnacyjny ale i etyczne podejście do naszego środowiska.

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dobre i tanie perfumy dla niej i dla niego

Dobre i trwałe perfumy nie muszą być drogie. Wiele perfumerii oferuje tanie, a jednocześnie piękne zapachy. Niedrogie kompozycje są idealnym...

Zamknij