
Alergia kontaktowa na kosmetyki – kremy apteczne do bardzo suchej skóry – Dexeryl, Cremobaza 10%, Calmapherol, Idravitae
Post na temat alergii kontaktowej na kosmetyki zawierające SLS i SLES opublikowałam w styczniu 2015 i jest to nieprzerwanie najczęściej czytany post na moim blogu. Dziennie czyta go przynajmniej kilkadziesiąt osób co z jednej strony niesamowicie cieszy, ale z drugiej smuci, ponieważ ukazuje jak wiele osób ma problem ze skórą, stosując ogólnodostępne kosmetyki. Jeśli jeszcze nie znasz tego wpisu, zapraszam cię tutaj (KLIK). Planuję niebawem napisać także post z aktualizacją jak pielęgnuję swoje dłonie, ponieważ wciąż mam z nimi bardzo duży problem i alergia co jakiś czas się nasila.
Dziś jednak chciałabym się skupić na kosmetykach aptecznych, które można kupić bez recepty, a które przeznaczone są do skóry bardzo suchej, wymagającej, atopowej. Jak się u mnie sprawdziły? Czy polecam je do skóry z alergią kontaktową? O tym w dalszej części wpisu.
Miałam okazję smarować zmiany alergiczne 4 aptecznymi kremami. Każdy z nich jest inny dlatego opiszę je po kolei.
DEXERYL
Krem Dexeryl jest bardzo rzadki, wręcz lejący. Bardzo łatwo aplikuje się go na skórę i szybko wciera. Wsiąka w naskórek ekspresowo, ale zostawia delikatny film ochronny, który bardzo dobrze zabezpiecza naskórek przed szkodliwymi czynnikami. Jest to jeden z tym preparatów, który ratuje moje dłonie w najbardziej krytycznych momentach alergii. (Ostatnio alergia była tak silna, że powstawały na dłoniach bąble wypełnione osoczem, które pękały tworząc dziury!!! To było straszne, ale szerzej opiszę to w osobnym poście). Po aplikacji kremu Dexeryl można bez problemu zabrać się na pracę. Krem nie zostawia tłustych odcisków. Tubka z zakrętką jest poręczna, a pojemność można dostosować do swoich potrzeb – 50 g, 250 g, 500 g. Jest to naprawdę dobry i skuteczny kosmetyk apeteczny dla bardzo suchej i wymagającej skóry.
Skład:
Glycerol, White Soft Paraffin, Liquid Paraffin, Glycerol Monostearate, Stearic Acid, Polydimethylcyclo-Siloxane, Silicone Oil, Macrogol 600, Trolamin, Propyl Parahydroxybenzoate (E216), Purified Water.
Czyli glicerol, wazelina biła, parafina ciekła, monostearynian glicerylu, kwas stearynowy, policykliczny dimetylosiloksan, olej silikonowy, makrogol 600, trolamina, parahydroksybenzoesan propylu (E 216), woda oczyszczona.
CALMAPHEROL
Tego kremu nie polubiłam. Niby jest lekki i dobrze się rozprowadza, ale bardzo tłuści dłonie i wszędzie zostają ślady po aplikacji. Krem na specyficzny zapach. Niby chroni skórę, ale zauważyłam, że nasila u mnie świąd i pieczenie skóry. Tak jak Dexeryl zostawia na skórze ochronny film, ale dużo grubszą warstwę niż Dexeryl. Ja mówię Kremowi Calmapherol stanowcze NIE!
Skład:
Aqua, Caprylic/Capric Trigliceryde, Mineral oil, Beeswax, Polyglyceryl-10 Decaoleate, Zinc Oxide (and) Triethoxycaprylylsilane, Glycerin, Pentaerythrityl Tetraisostearate, Tocopheryl Acetate, Sorbitan Sesquioleate, Phenoxyethanol (and) Ethylhexylglycerin, Allantoin, Copper Sulfate, Zinc Sulfate, Tetrasodium EDTA.
CREMOBAZA 10%
Ten krem polubiłam i tak jak Dexeryl był mi bardzo pomocny w najtrudniejszych momentach alergii. Jest to półtłusty krem w tubce. Dość gęsty ale szybko się wchłania. Zostawia ochronną warstwę na dłoniach. Mocznik zawarty w kremie ma za zadanie nawilżać naskórek i tak też się dzieje. Krem przypadł mi do gustu i często po niego sięgam.
Sklad:
Aqua, Propylene Glycol, Isopropyl Myristate, Paraffinum Liquidum, Cetearyl Alcohol, Hydroxyethyl Urea, Glyceryl Stearate Citrate, Disodium Phosphate, Citric Acid, Ammonium Lactate, Glyceryl Caprylate
Na zdjęciach co prawda nie ma, ale stosowałam jeszcze na dłonie krem Idravitae. Jest to krem multiwitaminowy z liposomami.
IDRAVITAE
Krem dość gęsty i konsystencją bardzo podobny jest do Calmapherol. Łatwo się rozprowadza, trudniej wchłania. Zostawia tłustą warstwę, dość irytującą, ponieważ wszędzie są ślady i odciski. Stosowałam go głównie na noc. Szału nie było, ale przynajmniej nie nasilał swędzenia i pieczenia, które bardzo często towarzyszą mi podczas nawrotów alergii.
Sklad:
Aqua, Mineral oil, Cetearyl Alcohol (and) PEG-20 Stearate, Cetearyl Alcohol, Isopropyl Palmitate, Glycerin, Salicylic acid, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Lanolin Alcohol, Triethanoloamine, Phenoxyethanol (and) Ethylhexylglycerin, Zea Mays Oil, Rosa Moschata Seed Oil, Glycerin (and) Ascorbyl tetraisopalmitate (and) Ceramides (and) Pentylene glycol, Tocopheryl Acetate, Tetrasodium EDTA, Lactic Acid.
Niestety każdy z wyżej wymienionych kremów ma w składzie parafinę lub olej mineralny. Cóż, mimo, że unikam tego składnika jak ognia, to w przypadku alergii na kosmetyki i środki czystości ważniejszy jest dla mnie szybki powrót do zdrowia.
Jakie stosujesz kremy w przypadku bardzo suchej i zniszczonej skóry dłoni? Możesz mi coś polecić?


-
Monika Wielki Kufer