INNE

Sesja ciążowa czy warto?

Kocham zdjęcia! Czy to robione komórką czy profesjonalnym aparatem. Niosą za sobą wspomnienia, pewną historię, są bezcenną pamiątką. Warto kolekcjonować zdjęcia, by potem po wielu latach móc powrócić myślami do pewnych sytuacji i historii życiowych. 
Kiedy zaszłam w ciążę od razu wiedziałam, że chcę uwiecznić ten piękny czas na zdjęciach. Bez różnicy czy przytyłabym 10 czy 30 kilo. Zdjęcia to zdjęcia i warto mieć do czego wracać, nawet jeśli przez ten czas nie wyglądało się jak z wybiegu. Rozumiem jednak, że część osób właśnie ze względu na samopoczucie i niekorzystny wygląd w ciąży nie decyduje się na takie sesje. 
Dziś chciałabym opisać wam czym warto się kierować myśląc o sesji ciążowej, w którym miesiącu wykonać zdjęcia i jak się przygotować do sesji.
25 tydzień ciąży

Wybór fotografa
To pierwsze pytanie, które przyszło mi na myśl. Wybrać profesjonalistę, który zajmuje się takimi sesjami na co dzień i ma w tej dziedzinie doświadczenie czy poprosić znajomą osobą by pstryknęła kilka zdjęć? Moje zdanie jest takie, że warto zainwestować więcej pieniędzy i mieć piękne fotografie na długie lata, niż poprosić znajomych by zwykłą „małpką” pstryknęli kilka ujęć. Przede wszystkim dlatego, że ciąża to czas ulotny, trwa jedynie 9 miesięcy i może się już nigdy nie powtórzyć. Nie wiemy przecież czy będzie nam dane posiadać więcej dzieci. Poza tym zdjęcia są po to, by pokazać je rodzinie, znajomym, mężowi, dziecku i naprawdę warto by były dobrej jakości. Przyjemniej ogląda się coś co jest naprawdę dobrze zrobione niż byle jak, byle tylko było. 

Ile to kosztuje?
No właśnie! Tu rozbieżność cenowa jest ogromna. Na Facebooku i w wyszukiwarce internetowej można znaleźć wielu fotografów, którzy zrobią nam zdjęcia ciążowe w plenerze bądź studio. Ceny wahają się od 100 zł do 2000 zł. Wszystko zależy czy dana osoba jest początkująca czy nie, czy ma już swoje studio i profesjonalny sprzęt czy dopiero stawia pierwsze kroki. Wiele zależy też od pomysłu, tego czy fotograf dysponuje swoim własnym studio czy wynajmuje je, czy udostępnia nam gadżety i stroje czy musimy zadbać o wszystko we własnym zakresie. Czasem zdarza się też tak, że początkujący fotograf chcąc zbudować swoje portfolio, wykonuje dobre zdjęcia za darmo lub jedynie za symboliczną kwotę. 
Warto przed podjęciem decyzji dopytać ile zdjęć wchodzi w pakiet, czy są poddane obróbce czy po prostu zrzucone z aparatu na płytę i tak nam oddane. Naprawdę warto przeliczyć koszt na jedno zdjęcie by mieć porównanie. Ja szukając fotografa znalazłam studio w Łodzi, które zrealizowałoby szalony pomysł na sesję ciążową w stylu PRL. W studio było wszystko co potrzebne do takiej sesji – pralka Frania, stolnica, stare radio i inny sprzęt i ubrania z tamtego okresu. Cóż z tego skoro otrzymałam odpowiedź, że jedno zdjęcie kosztuje 80 zł a realizują sesje od 5 zdjęć. Czyli miałabym jedynie 5 zdjęć za 400 zł, nie mówiąc o większej ilości fotografii i kosztach dojazdu do Łodzi.  Drogo! 
28 tydzień ciąży
Studio czy plener?
Z początku bardzo zależało mi na zdjęciach w plenerze. Marzyłam o jakimś nietypowym miejscu, może dzikiej plaży, rozwianych włosach i pięknej sukience. Potem zmieniłam zdanie, bo doszłam do wniosku, że w studio można o wiele więcej. W plenerze, żeby nie było nudno, trzeba się przemieszczać, co w ciąży bywa uciążliwe. Poza tym pogoda bywa zmienna, a sami wiecie jakie mamy lato tego lata. Decydując się na plener warto mieć kilka pomysłów np. plaża, park, ruiny albo łąka czy polana. Można pomyśleć o sesji w danym klimacie np zabrać gadżety i zrobić zdjęcia w stylu piknikowym, w zbożu lub lawendzie. W studio można wykonać piękne akty ciążowe na ciemnym tle lub piękne słodkie zdjęcia w pastelowym klimacie.
Z mężem/ partnerem czy solo?
Wyznaję zasadę – NIC NA SIŁĘ. Jeśli wasz mąż czy partner świetnie czują się przed obiektywem zabierzcie go ze sobą i razem wymyślcie scenariusz sesji. Wymyślcie stroje, pozy, miejsca na sesję. Razem będziecie się świetnie bawić. Jeśli natomiast wasza druga połówka nie czuje się dobrze przed obiektywem to nie zmuszajcie jej. Nie ma nic gorszego niż mina cierpiętnika na zdjęciach. Po co macie psuć humor sobie i innym ciągnąc opornego partnera na sesję. On nie będzie się dobrze czuł, wy będziecie zdenerwowane i cała sesja będzie bardziej przymusem niż dobrą zabawą. Nie wszyscy mężczyźni rozumieją sens wykonywania takich zdjęć, ale chyba zawsze efekty takiej sesji są dla nich bardzo pozytywne. 
W którym miesiącu wykonać sesję?
Wielu fotografów zaleca by na zdjęcia przyjść w 7-8 miesiącu. Uważam, że to dobry czas, ale bardziej skłaniałabym się na koniec 7, początek 8 miesiąca, niż na środek czy koniec 8. Przede wszystkim warto by brzuszek był już dobrze widoczny. To w końcu on ma grać główną rolę na zdjęciach. Nie warto zwlekać ze zdjęciami zbyt długo, ponieważ im bliżej rozwiązania tym jest ciężej, gorzej się czujemy i niestety nie mamy już ochoty na takie atrakcje. Poza tym może się okazać, że najzwyczajniej w świecie nie zdążymy zrobić zdjęć, bo dziecko pospieszy się na świat. 
Ja miałam 3 sesje ciążowe, ale wyszły one zupełnie przypadkiem. Byłam zdecydowana na jedną, główną w 33 tygodniu ciąży, ale po drodze nadarzyła się okazja na zdjęcia więc skorzystałam. Pierwsze zdjęcia wykonałam w 25 tygodniu kiedy brzuch w ogóle nie był  jeszcze widoczny. Bardzo żałowałam, bo plan sesji był świetny – sesja buduarowa, na łóżku z przepięknymi gadżetami. Druga sesja wyszła bardzo spontanicznie w 28 tygodniu podczas II Festiwlau Kobiecości w Gdyni (pisałam o tym tutaj). Trzecia  – główna odbyła się w studio w Gdańsku, w klimacie lekkim, pastelowym, dziewczęcym. Ze wszystkich zdjęć jestem bardzo zadowolona, tworzą one swojego rodzaju historię rosnącego brzuszka.
33 tydzień ciąży
Jak się przygotować do sesji?
Przede wszystkim ma być to dobra zabawa i tak trzeba potraktować sesję ciążową. Warto ustalić wcześniej z fotografem co powinnyście zabrać ze sobą. Nie wszyscy przecież mają w studio ubrania i gadżety. Wybierając się na zdjęcia warto zabrać ze sobą jasne jednolite stroje – sukienki, zwiewne kawałki materiałów, ciekawe dodatki. Wzorzyste ubrania źle wyglądają na takich zdjęciach, odciągają uwagę od głównego bohatera jakim jest brzuch. Zbyt jaskrawe czy czarne rzeczy to także nie najlepszy pomysł (czarny pomniejsza brzuch). Jeśli decydujecie się na akty warto zadbać o ładną bieliznę – by wykorzystać jej elementy na zdjęciach. Bywa też tak, że fotograf ma konkretną wizję waszej sesji – warto więc z nim ustalić w co macie się zaopatrzyć, co kupić czy czego unikać.
Bardzo istotny jest też makijaż, fryzura i manicure na sesji. Jeśli za coś płacimy przygotujmy się w 100% dobrze. Nie namawiam absolutnie do trwonienia pieniędzy na fryzjera czy makijaż, bo możemy przygotować się do sesji w domu. Ja idąc na sesję zainwestowałam we fryzjera, ponieważ sama nie umiałabym wykonać takiej fryzury. O makijaż i paznokcie zadbałam sama w domu.  
To chyba tyle w tym temacie, jeśli macie pytania – piszcie. Jestem na świeżo w tej kwestii, mogę coś doradzić czy podpowiedzieć. 
Napiszcie w komentarzach jak wy postrzegacie sesje ciążowe, uważacie że to fajna pamiątka czy zbędny wydatek?
Zdjęcia wykonali:
Aleksandra Siatecka Fotografia
Adam Małecki – Małeckiart
Małgorzata Michalak – gosiamichalak.com

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wrzesień – nowa energia, nowe wyzwania!

Mamy już wrzesień! Uwielbiam ten miesiąc. Bardzo pozytywnie mi się kojarzy i mam z nim same dobre wspomnienia. Wrzesień to...

Zamknij