
Jak krok po kroku wykonać olejowanie włosów?
O olejowaniu włosów pisałam już nie raz. Lubię ten zabieg i serwuję go włosom przynajmniej raz w tygodniu. To chyba jeden z tych zabiegów, po którym bardzo szybko widać efekty. Włosy są puszyste, pięknie błyszczą i lepiej się układają. Jeśli jeszcze nie znasz tego dobroczynnego zabiegu na włosy, przeczytaj poniższe porady jak krok po kroku wykonać zabieg olejowania.
1. Określ porowatość włosów.
Porowatość włosów to jedno z kryteriów, którymi możemy opisać nasze włosy. Jest to przydatna informacja przy układania planu pielęgnacji. Dobór poszczególnych produktów pod kątem użytych w nich składników w dużej mierze zależy właśnie od tego w jaki sposób są rozmieszczone i jak bardzo odstają od kory łuski włosa.
Porowatość włosów możemy określić na różne sposoby. Najdokładniej możemy to zrobić z pomocą mikroskopu, ale są też inne sposoby.
Jednym z nich jest wykonanie testu z zatapianiem włosa.
2. Jaki olej wybrać do olejowania włosów niskoporowatych /średnioporowatych / wysokoporowatych?
-
masło shea
- masło mango
- masło kakaowe
- masło cupuacu
- olej babassu
- olej rycynowy
- olej kokosowy
-
olej palmowy
Włosy średnioporowate dobrze będą wyglądać po jednonienasyconych, półwnikajacych olejach. To są olejki z kwasami omega- 7 i omega- 9. Należą do nich:
-
olej macadamia
- olej arganowy
- olej ryżowy
- olej awokado
-
olej sezamowy
-
olej ze słodkich migdałów
-
olej z orzechów laskowych
-
olej z orzechów arachidowych
- oliwa z oliwek
Włosy wysokoporowate mają mocno rozchylone łuski. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się oleje wielonienasycone, niewnikające. Warto zakupić oleje bogate w kwasy omega – 3 i omega -6. Do nich należą:
-
olej z wiesiołka
- olej z ogórecznika
- olej lniany
-
olej z orzechów włoskich
- olej z czarnuszki siewnej
-
olej z pachnotki
-
olej słonecznikowy
-
olej sojowy
-
olej z nasion truskawki
-
olej konopny
-
olej z kukurydzy
-
olej z dzikiej róży
-
olej z pestek winogron
-
olej z pestek arbuza
-
olej z pestek dyni
3. Jak nałożyć olej na włosy i jak długo trzymać?
Jest wiele szkół- jedni nakładają olej na wilgotne włosy, inni na suche. Część osób olejuje włosy łącznie z masowaniem skóry głowy, inni kładą go jedynie na pasma. Myślę, że każdy sposób jest dobry i warto zrobić to po swojemu. Ja nakładam olej tylko na pasma, omijając skórę głowy. Robię to rano, najczęściej w weekend. Mam wtedy więcej czasu na trzymanie oleju na włosach, a poza tym zawsze myję włosy rano, nigdy na noc. Jeśli nie masz czasu przed pracą na zabiegi upiększające na włosy, nałóż olej wieczorem, minimum na 30 minut. Dobrze jest owinąć głowę ręcznikiem lub folią (czepek lub zwykła siatka foliowa). Ciepło dobrze zadziała na włosy, rozchyli łuski i olej wniknie głębiej. Dobrze jest potrzymać ten kompres nawet 2-3 h. Z olejem na włosach można iść także spać. Warto jednak zabezpieczyć poduszkę np ręcznikiem, aby nie zabrudzić jej olejem. Umyj włosy jak zwykle, najlepiej 2 razy. Nie każdy szampon zmywa olej za pierwszym razem. Teraz już możesz układać i suszyć włosy jak zwykle.
4. Gdzie kupić olejki do olejowania włosów?
Olejki możesz kupić zarówno w drogerii jak i przez Internet. Na stronie olejeknawlosy.pl znajdziesz ranking gotowych olejków do kupienia w stacjonarnych i internetowych sklepach. W sprzedaży są czyste jednoskładnikowe olejki jak i mieszanki do stosowania na włosy. Wybierz ten produkt, który najbardziej będzie odpowiadał porowatości twoich włosów. Mieszankę olejków możesz zrobić też sama. Na blogu nie raz podawałam przepis na olejki do włosów, przepis znajdziesz w zakładce Przepisy na naturalne kosmetyki.
Efekty olejowania włosó są bardzo szybko widoczne. I nawet bardzo zniszczone włosy można uratować regularnym stosowaniem olejków.


-
Karolina Gie
-
Monika Wielki Kufer
-
-
Mama Zrozowatorebka
-
Monika Wielki Kufer
-
-
Basia
-
Monika Wielki Kufer
-
Basia
-
-
-
Kosmeologika
-
Monika Wielki Kufer
-
Kosmeologika
-
-
-
Justyna / CosmeticsMyAddiction
-
Monika Wielki Kufer
-
-
pirelka
-
Monika Wielki Kufer
-