
Naturalne kosmetyki z dyni
No i mamy wrzesień. Kojarzy mi się on przede wszystkim z kolorowymi liśćmi, dojrzałą jarzębiną i różnokolorowymi główkami dyni. Bardzo lubię zupę krem z dyni i to układanie dyni lub lampionów dyniowych przed domami i sklepami kiedy zbliża się Halloween. Choć nie jestem wielką fanką tego święta, to nie o święto tu chodzi, a o dynię właśnie. Tak pięknie wygląda migoczące światełko świecy w lampionie. Jako, że obiecałam, że 1 września pokażę Wam dyniowe przepisy na naturalne kosmetyki to przechodzę już do meritum.
Dynia znana jest przede wszystkim pod względem kulinarnych. Można z niej zrobić rozgrzewającą zupę krem z imbirem lub chilli, zamarynować w occie lub po prostu zjeść jako pastę – dip do mięs. Jej pestki to super sposób na zdrową przegryzkę w ciągu dnia.
Dynia bogata jest w wiele składników mineralnych. Zawiera bardzo dużo B-karotenu, ma sporo potasu, cynku, wapnia, fosforu, manganu i witaminy B2.
Co ważne jest niskokaloryczna i działa odkwaszająco na organizm.
A co kosmetycznego można zrobić z dyni?
Dynia działa odświeżająco na skórę, oczyszcza ją i wzmacnia. Działa również dobroczynnie na włosy. Nadaje im blask i wzmacnia od nasady aż po same końce.
Kosmetyki z dyni do twarzy, szyi i dekoltu:
Maseczka dyniowa – odświeżająco – oczyszczająca
Odrobinę miąższu z dojrzałej dyni rozgniatamy widelcem lub przy pomocy blendera. Przy cerze suchej dodajemy kilka kropel oliwy z oliwek lub oleju lnianego, przy cerze tłustej i mieszanej kilka kropel soku z cytryny lub naturalnego octu jabłkowego. Jeśli maseczka wyjdzie zbyt rzadka, możemy zagęścić ją odrobiną mąki ziemniaczanej (dodatkowy lifting) lub zarodkami pszennymi (dodatkowe działanie wygładzające i odżywcze). Maseczkę trzymamy ok 20 minut, po tym czasie zmywamy ciepłą wodą.
Maseczka oczyszczająca – dynia + jogurt
Do połowy szklanki utartego miąższu dojrzałej dyni należy dodać pół szklanki jogurtu naturalnego i starannie utrzeć, odstawić na dwie godziny, a potem nałożyć na twarz, szyję i dekolt. Po 20 minutach spłukać letnią wodą, osuszyć skórę ligniną lub papierowym ręcznikiem. Następnie wklepać oliwę z oliwek lub winogron.
Kąpiel regenerująca
Z niezbyt wielkiej dyni wybrać miąższ, drobno pokroić, zalać litrem wody i rozgotować na miazgę. Dodać litr pełnotłustego mleka, dobrze wymieszać i wlać do wody w wannie. Moczyć się w tej kąpieli przez 20 minut, masując skórę ciała szorstką rękawicą, Taka kąpiel zmiękcza i uelastycznia skórę, poprawia ukrwienie i dotlenia.
Dyniowy peeling do ciała
Pół szklanki miąższu z dyni gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut lub do momentu aż zmięknie. Dodaj 5 łyżek oliwy z oliwek i pół szklanki białego cukru. Jeśli nie masz problemów z naczynkami dodaj pół łyżeczki cynamonu. Wszystko dokładnie wymieszaj. Nakładaj gotowy kosmetyk na ciało okrężnymi ruchami. Po zabiegu zmyj go letnia wodą.
Dyniowy peeling do twarzy
Dwie łyżki miąższu z dyni gotuj na wolnym ogniu do momentu aż zmięknie. Dodaj zarodki pszenne – 1 łyżkę i łyżeczkę oliwy z oliwek. Wszystkie składnik dokładnie wymieszaj i wmasuj w skórę twarzy. Jeśli lubisz mocniejsze peelingi dodaj więcej zarodków lub zamień je na płatki owsiane lub drobno zmielony cukier. Pozostaw peeling na kwadrans, po czym zmyj go letnią wodą. Peeling działa dodatkowo jak maseczka. Odżywia skórę i wygładza ją.
Maseczka do twarzy, na szyję i dekolt dyniowo-jabłkowa
Pół małego jabłka, 1/4 filiżanki purée z dyni, 1 łyżka miodu, 1-2 łyżki mleka lub jogurtu. Jabłko myjemy, kroimy na małe cząstki, umieszczamy w blenderze. Dodajemy dynię, miksujemy, aż osiągniemy gładką konsystencję. Dodajemy mleko lub jogurt i miód. Nakładamy gotową papkę na twarz na 20 minut, omijając okolice oczu i ust. Maseczkę można przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku w lodówce przez kilka dni.
Kosmetyki z dyni na włosy
Maska na włosy z dyni
Szklanka miękkiego i najlepiej jeszcze ciepłego purée z dyni, 1-2 łyżeczki miodu, 1 -2 łyżek oleju kokosowego. Składniki mieszamy ze sobą starannie w misce. Maskę nakładamy na wilgotne włosy, następnie zakładamy czepek i czekamy ok. 20 minut. Następnie maskę spłukujemy letnią wodą.
Płukanka z dyni na włosy
Skórkę z dyni (może być z odrobiną miąższu) mielimy lub drobno kroimy. Zalewamy chłodną woda w proporcji 1 część dyni i 3 części wody. Odstawiamy na 3 godziny, a następnie gotujemy na małym ogniu przez 40 minut. Powstałą płukankę przecedzamy, odstawiamy do przestygnięcia i używamy do ostatniego płukania umytych włosów. Płyn możemy przez kilka dni przechowywać w lodówce. Jeśli włosy są bardzo suche możemy wzbogacić płyn odrobiną oleju lnianego lub oliwy z oliwek.
Jestem ciekawa, który z powyższych przepisów najbardziej przypadł ci do gustu.

