EKO DOM

Bądź EKO w swoim domu.

Coraz więcej mieszkańców dużych miast odczuwa potrzebę zbliżenia się do przyrody. To pragnienie znajduje odzwierciedlenie w stylu życia. Potrzeba znalezienia równowagi i balansu coraz mocniej kieruje nas w stronę szeroko pojętego stylu ECO. Staramy się żyć bardziej w zgodzie z przyrodą. Potrzeba ta ma też swoje odzwierciedlenie w projektowaniu miejskich mieszkań: wnętrza w stylu ekologicznym są dzisiaj czymś nie tyle modnym co ważnym. “ECO” w wystroju to połączenie naturalnych materiałów z innowacyjnymi pomysłami. Chciałabym wam kilka przedstawić.

Eco trend w aranżacjach na 2022?

Ekologiczny styl życia jest dla mnie ważnym aspektem. Jak wiecie staram się stosować naturalne środki czystości i być w zgodzie z naturą. Na moim blogu jest cały dział artykułów związany z ECO. Dzisiaj chciałabym ten temat poruszyć od innej strony – związanej z wystrojem wnętrz. Kończy się powoli rok, już pojawiają się kolejne trendy. Warto zapoznać się z tymi, które idą w parze z myślą o ochronie środowiska. Być może ktoś z was właśnie stoi przed wyborem doboru materiałów do kuchni, planuje remont mieszkania. Bardzo często właśnie takie stawiamy sobie postanowienia na nowy rok 🙂

EKO “od kuchni”

Tak naprawdę to styl ten ma swoje początki w krajach skandynawskich. To właśnie wystroje ich domów pokazały nam już jakiś czas temu, że taki trend nadaje się do różnych pomieszczeń. Dzisiaj ja chciałabym się skupić na kuchni. Dlaczego właśnie kuchnia? Bo statystycznie jest to pomieszczenie, w którym zużywamy najwięcej energii i wody potrzebnej nam do gotowania. To właśnie też przez gotowanie zbieramy najwięcej odpadów. Dlatego aby zachować pewien balans pomyślałam, że warto wykorzystać eko styl właśnie w tym miejscu i odczarować nieco jego złe imię 😉 

Aranżując przestrzeń kuchenną w stylu eko, wykorzystywane są materiały pochodzenia naturalnego oraz surowce odnawialne – poddane recyklingowi i odpowiednio zutylizowane. Eko-kierunek podoba się wielu osobom, ale niektórzy nie decydują się na taki styl, obawiając się utraty zwykłego komfortu i przytulności.

Ekologiczna kuchnia stanie się wyspą komfortu i wygody w miejskim mieszkaniu

Dając pierwszeństwo stylowi ekologicznemu, wiele osób realizuje podstawowe idee, które są nieodłączne w tym kierunku. Dla stylu ekologicznego ważne jest:

Maksymalna ilość wolnej przestrzeni.

Obfitość światła w dzień i w nocy.

Tworzenie mebli i dekoracji z naturalnych materiałów.

Paleta kolorów, która jest nierozerwalnie związana z naturą, na przykład: odcienie beżu, zieleni.

Wykorzystanie żywych roślin i elementów z naturalnych materiałów jako dekoracji.

Można spotkać się z opinią, że eko-styl jest dość drogi. Przemawia za tym fakt, że jego pomysł opiera się na wykorzystaniu naturalnych materiałów. Jednak tak naprawdę to rynek materiałów budowlanych obecnie pozwala na osiągnięcie kompromisu między ceną a jakością. Ekologiczna kuchnia może więc nie być tak droga

Ekologiczne wyposażenie wnętrz kuchni

Idealnym rozwiązaniem dla tego stylu jest wyposażenie kuchni w meble, które są wykonane z następujących materiałów:

sklejka;

szkło;

kamień;

Rattan

Materiały te są uważane za przyjazne dla środowiska i pozwolą Ci stworzyć niezbędny projekt.

Strefa pracy

Miejsce, gdzie gotujemy powinno umożliwiać gospodarzowi wygodne przygotowywanie posiłków i jednocześnie funkcjonalne korzystanie z mebli. Aby zaprojektować tę strefę w stylu ekologicznym, należy wybrać powierzchnię wykonaną z materiału odpornego na wilgoć, który jest niewrażliwy na rozpryski tłuszczu, a który nadal byłby ekologiczny. Tutaj można się zdecydować na: szklana powierzchnię np z fototapetą przedstawiającą morze, las, góry i inne motywy środowiskowe. Tu też dobrze będzie wyglądał mozaika imitująca kamień lub drewno, wykończone polerowanym wapieniem lub piaskowcem.

Trwałość materiałów.

Wiadomo, że nie wszystkie elementy w kuchni będą w 100% ekologiczne. Ciężko znaleźć taki sprzęt do kuchni, który byłby w 100% eco lub z materiałów z odzysku. Pamiętajmy o umiarze i o tym, by czuć się w kuchni komfortowo. Starajmy się wybierać trwałe materiały, których nie będziemy zmieniać zbyt często. Dlatego wybierajmy naturalne dodatki takie jak zlewy kuchenne i baterie, które nawet jak postanowimy zmienić wystrój nadal będą mogły pięknie wyglądać w nowym wyposażeniu. Podobnie z AGD. W ten sposób będziesz mieć poczucie, że pozostajesz nadal w zgodzie ze stylem eko – zarówno jeżeli chodzi o obcowanie z przyrodą jak i dbanie o środowisko.

Mam nadzieję, że przekonałam was do tego stylu. Być może nie jest to styl dla każdego, ale niewątpliwie staje się trendem na nadchodzące lata. 

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pomadka Eveline Aqua Platinum – delikatny róż o smaku i zapachu melona

Cześć Dziewczyny! Jesienią i zimą jakoś ciężko mi malować usta intensywnymi odcieniami pomadek. Wybieram te delikatne, lekkie, które mają za...

Zamknij