DZIECKO,  PORADY

Pierwsza wizyta u stomatologa – jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Wizyta w gabinecie dentystycznym to zawsze ogromne przeżycie. Od dziecka nastawia się nas negatywie do tego lekarza wmawiając ból i nieprzyjemne odczucia. Tak jakby wizyta u stomatologa zawsze musiała boleć i być okropnym przeżyciem. A przecież w życiu przeżywamy znacznie więcej nieprzyjemnych sytuacji niż wizyta u stomatologa i jakoś nie przeżywamy ich tak bardzo. Dlaczego więc mamy tak straszne wyobrażenia? Może ktoś nam to wmówił, albo będąc dzieckiem trafiliśmy od razu do nieodpowiedniego gabinetu, gdzie zamiast miłej atmosfery spotkaliśmy się z oziębłym podejściem i brakiem empatii?

Kiedy iść pierwszy raz z dzieckiem do dentysty?

Moja Agatka ma 3,5 roku i myślę, że to najwyższy czas na pierwszą kontrolną wizytę u stomatologa. Tak, żeby oswoić się z tematem, poznać gabinet i wszystkie sprzęty. Dowiedzieć się co się z czym je i co tak naprawdę robi stomatolog. Bo przecież chodzimy do niego nie tylko kiedy boli ząb, ale właśnie profilaktycznie żeby upewnić się że z naszymi zębami wszystko w porządku.

Planując pierwszą wizytę u dentysty trochę obawiałam się zimnego przyjęcia, białego kitla, oschłości i zniecierpliwienia ze strony lekarza. Że dziecko nie będzie tu mile widziane i że lekarz nie będzie miał dobrego podejście do małego pacjenta. Obawiałam się tego, że wizyta zamiast przyjemnej może być przepełniona stresem i niepotrzebnymi negatywnymi emocjami, co w przyszłości może zniechęcić córkę do regularnych wizyt.

Jak zaplanować pierwszą wizytę u stomatologa?

Szukając gabinetu bardzo zależało mi, aby gabinet dentystyczny był odpowiednio przygotowany na wizytę małego dziecka. Żeby było kolorowo na ścianach, wesoło, żeby dziecko czuło się bezpiecznie. Żeby personel miał odpowiednie podejście i bezstresowo umiał przeprowadzić kontrolę. Żeby dziecko było w takim gabinecie mile widziane i wszelkie dziecięce zachowania były akceptowane i żeby nikt się nie denerwował kiedy dziecko nie będzie chciało otworzyć buzi.

Poszukiwania takiego gabinetu nie trwały długo, ponieważ na sąsiednim osiedlu znalazłam stomatologa dziecięcego z bardzo kolorowym gabinetem. Jest tam jak w krainie baśni – kolorowe ściany, zabawki, wesołe otoczenie. Z tego co usłyszałam przez telefon, lekarze też są z typowo dziecięcym podejściem. Z opinii zaczerpniętych z osiedlowego forum na Facebooku wynikało, że jest to gabinet wart polecenia, ponieważ pracują tam dobrzy lekarze, a dzieci jak zaczarowane siedzą na fotelu i mogą podczas wizyty oglądać bajki.

Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza?

Aby jeszcze lepiej przygotować się do wizyty codziennie opowiadałam Agatce kim jest stomatolog, co robi i jak może wyglądać nasza wizyta. Pomagały nam w tym książki, które w bardzo prosty i kolorowy sposób przedstawiają pierwszą wizytę u stomatologa. Książki czytamy, oglądamy, wplatamy ten temat w zabawę lalkami.

Książek o pierwszej wizycie u stomatologa jest sporo. My możemy polecić te:

Książki o pierwszej wizycie u dentysty:

  • Dbam o zęby – Tupcio Chrupcio
  • Basia i dentysta
  • Zuzia idzie do dentysty   

Jak przebiega pierwsza wizyta u dentysty?

Jesteśmy już po pierwszej wizycie u dentysty i możemy podzielić się naszymi wrażeniami.

  1. Warto przyjść chwilę wcześniej, ponieważ często w rejestracji musimy wypełnić ankietę, podać nasze dane i wyrazić zgodę na wizytę dziecka w gabinecie. U nas formalności zajęły 5-7 minut. Musiałam wypełnić dwustronną ankietę, wyrazić zgodę i złożyć kilka podpisów.
  2. W każdej placówce, która zajmuje się stomatologią dziecięcą jest kącik zabaw. Pozwólmy dziecku chwilę się pobawić, oswoić z nowym miejscem. U nas Agatka miała chwilę na zabawę, nie było za dużo ludzi, wszystko szło bardzo sprawnie.
  3. Po wejściu do gabinetu poprośmy personel, aby krok po kroku wytłumaczył nam i dziecku co mamy zrobić. Gdzie usiąść, jak ułożyć głowę. Nasza pani dentystka tłumaczyła wszystko po kolei – łącznie z tym, że zaraz naciśnie guzik i fotel pojedzie do góry. Takie podejście pozwala na spokojne podejście dziecka (i nasze) do całego tematu kontroli a potem może i leczenia zębów. Ja po wejściu do gabinetu powiedziałam, że jesteśmy na wizycie pierwszy raz i bardzo prosimy o szczegółowe wytłumaczenie co robić.
  4. Lekarze zajmujący się stomatologią dziecięcą mają często bardzo fajne podejście do dzieci. Nasza wizyta przebiegała w temacie poszukiwań robaczków w zębach i pani doktor chciała policzyć ile zębów ma Agatka. Dzięki temu moja córka nie bała się otworzy buzi, bo poszukiwanie robaków było czymś niezwykle interesującym. Stomatolog puszczała też powietrze w poszczególne zęby, tłumacząc że odkurza zęby (świetne!)
  5. Na suficie wisiał telewizor i podczas wizyty dzieci mogą oglądać bajki. dzięki temu nie skupiają tak bardzo uwagi na tym co akurat robi lekarz.
  6. W gabinecie po wizycie czekała na Agatkę szuflada z nagrodami – samochodziki, piłeczki, miniaturowe laleczki i można było wybrać sobie coś za odwagę.
  7. Po wyjściu pochwal dziecko za odwagę, bądź dumna. Ja byłam bardzo dumna z mojej odważnej dziewczynki i razem wymyśliłyśmy dodatkową nagrodę 🙂

Jestem bardzo zadowolona z przebiegu wizyty i podejścia personelu do dzieci. Wizyta trwała krótko, może 10 minut. Na koniec otrzymałam kilka porad dotyczących past do zębów i szczoteczek oraz kilka gratisów (pasty do zębów). Nasza wizyta kosztowała 50 zł. vgds

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Joga twarzy – regularne ćwiczenia twarzy działają cuda!

Od dłuższego czasu czytam i oglądam wszystko co związane z gimnastyką twarzy, jogą twarzy czy tzw. facefitness. Fascynuje mnie to,...

Zamknij