STYL ŻYCIA,  ZDROWE JEDZENIE

Zdecydowałam się! – dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej

O diecie warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej słyszłam już dawno. Praktykował ją kilka razy w roku kierownik w mojej poprzedniej pracy i zawsze podziwiałam go za to, że wytrzymuje pełne 6 tygodni jedząc tylko warzywa i niektóre owoce. Nigdy jednak nie pomyślałam, że kiedyś to ja zdecyduję się przejść na tą dietę.

Dieta Dąbrowskiej – co to jest?

Dieta dr Dąbrowskiej to dieta warzywno – owocowa. Jak sama nazwa wskazuje podczas diety spożywa się tylko warzywa i niektóre owoce. Nie można jeść mięsa, ryb, nabiału, pieczywa, tylko same rośliny. Nie stosuje się olejów, masła, kawy, herbaty ani alkoholu. Dieta ma na celu oczyścić organizm z toksyn i uruchomić w czasie postu autofagię czyli wewnętrzne odżywianie.


(…)organizm ludzki posiada fenomenalne zdolności samoleczenia. Polegają one na uruchomieniu w czasie postu autofagii, czyli niszczeniu zwyrodniałych komórek i pozyskiwaniu z nich glukozy (niezbędnej dla serca i mózgu), której dowóz w czasie postu jest znikomy. Jednocześnie zniszczone i chore struktury są odzyskiwane w procesie „recyklingu” i służą jako materiał do odbudowy nowych i zdrowych komórek, co wykazał w 2016 roku laureat nagrody Nobla Yoshinori Ohsumi.

Co daje dieta dr Dąbrowskiej? I ile kcal się spożywa?

W trakcie diety (zwanej też czasem postem Daniela):

 • organizm najpierw wydala zbędną wodę,
 • stabilizuje się ciśnienie krwi,
 • poprawia się sen i nastrój,
 • odczuwa się przypływ energii,
 • zwiększa się tolerancja dla wysiłku,
 • zmniejszają się bóle wieńcowe,
 • stopy stają się cieplejsze,
 • cofają się przebarwienia troficzne skóry,
 • organizm usuwa zgrubienia, cysty, drobne ogniska ropne i zapalne,
 • normalizuje się poziom cukru we krwi
 • system immunologiczny się odblokowuje, wzrasta jego wydolność, co podnosi odporność organizmu,
 • ustępują przewlekłe choroby zapalne i zwyrodnieniowe,
 • zanika skłonność do przeziębień,
 • utępują reakcje alergiczne,
 • toksyny są sprawnie wydalane z organizmu,
 • cofa się stłuszczenie wątroby, ustępują złogi tłuszczu i złogi w stawach

W czasie trwania diety spożywa się maksymalnie 800 kcal (najczęściej 400-600 kcal), jedząc 3 posiłki dziennie. Oczywistym jest, że przy tak małej ilości kalorii waga spada, ale nie to jest przecież głównym założeniem diety.

Dlaczego zdecydowałam się podjąć wyzwanie i przejść na dietę dr Dąbrowskiej?

Jestem osobą wysoką (180 cm) i moja waga vs wzrost jest jak najbardziej w porządku. Jednak od pewnego czasu czuję się źle, moja skóra nie wygląda tak jakbym chciała, jem bardzo nieregularnie i w biegu, czuję się zmęczona i często mam uczucie przepełnienia. Nadal walczę z wypryskiem kontaktowym na dłoniach i silną alergią na nikiel (który jest też w pożywieniu). Zdaję sobie sprawę, że mogę mieć w organizmie bardzo dużo toksyn, które negatywnie wpływają na moje zdrowie i samopoczucie. Dlatego też bardzo zależy mi na tym, aby podjąć się diety oczyszczającej organizm. Chciałabym czuć się lżej, mieć więcej energii, poprawić stan mojej skóry i zmniejszyć wagę o kilka kilogramów.

Dużo czytałam o tym, że dieta Dąbrowskiej zlikwidowała cellulit, zmniejszyła blizny oraz złagodziła alergie skórne. Liczę, że takie pozytywne skutki mogę zauważyć i ja.

Pozytywnie nastawiona zaczynam mój post! Nastawiam się na razie na 14 dni diety, ale kto wie, jeśli będę się dobrze czuła, być może przejdę cały 42 dniowy post oczyszczający.

Bądźcie ze mną! Kibicujcie i jeśli sami byliście na diecie – podzielcie się wrażeniami i wskazówkami.

Miło mi również będzie, jeśli udostępnicie ten post dalej, Być może ktoś z waszych znajomych także myśli o tym sposobie oczyszczenia?

Informacje na temat diety pochodzą ze strony dr Ewy Dąbrowksiej
https://ewadabrowska.pl/dieta-warzywno-owocowa/ oraz z książki „Post Daniela – z uzdrawiającą dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej” autorstwa Krystyny Dajki i księdza Łukasza Piórkowskiego.

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków – Gdynia 27 czerwca

Wraz z kawiarnią Slow Cafe zapraszamy na przedwakacyjne warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków. W prawdziwie wakacyjnym nastroju stworzymy 3 kosmetyki, idealne...

Zamknij