PORADY

Jaki olej wybrać do cery suchej? część 1

Sucha cera wymaga specjalnego traktowania. Bardzo łatwo ją podrażnić i wysuszyć, ciężej dobrze nawilżyć i wprowadzić w stan równowagi. Aby dobrze pielęgnować skórę suchą warto sięgnąć po oleje i masła, które zawierają kwasy nasycone oraz nienasycone  (m. in. kwas oleinowy). Jeśli masz suchą skórę lub cerę na pewno nie raz zastanawiałaś się jaki olej do suchej cery wybrać?

Szczególnie polecane są następujące oleje:

olej arganowy

W oleju arganowym występuje aż 5 grup związków antykancerogennych: trójterpeny, pochodne stigmasteroli, karotenoidy, fenole, tokoferole. Olej ten zawiera ponadto 100 substancji czynnych, m.in.

  1. dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie kwasy oleinowy i linolowy.
  2. dużą dawkę witaminy E (większą niż zawiera oliwa z oliwek). Olej arganowy posiada silne właściwości antyoksydacyjne (chroni skórę przed działaniem wolnych rodników oraz czynników z zewnątrz, np. promieniowaniem słonecznym).
  3. dzięki zawartości fitosteroli wykazuje działanie przeciwzapalne , łagodzące i sprzyjające gojeniu się ran i podrażnień (egzema, blizny)
  4. skwalan, który wraz z NNKT wspomaga regenerację bariery hydrolipidowej w naskórku, a także uzupełnia niedobory składników tłuszczowych (w tym ceramidów). Skwalan ma działanie przeciwstarzeniowe, łagodzi procesy zapalne zapewnia odpowiednie nawodnienie i elastyczność skóry.
  5. alkohole trój terpenowe, które wpływają na ochronę skóry, dezynfekcję , łagodzenie objawów alergii i pielęgnację przed i po opalaniu.

olej z awokado

Olej z awokado nazywany jest olejem 7 witamin, a to dlatego, że zawiera witaminy A, B, D, E, H, K, PP. Dodatkowo zawiera witaminę F czyli kwasy tłuszczowe: linolowy i arachidonowy. Charakteryzuje się wysokim stężeniem kwasy oleinowego – ok. 26%.

  1. Bardzo dobrze penetruje naskórek i wnika w głębsze warstwy skóry. Ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych wykazuje biozgodność z naturalnymi składnikami lipidowymi skóry. Dzięki temu silnie nawilża i odżywia. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku egzemy i łuszczycy.
  2. Wpływa regenerująco na skórę, wspomaga syntezę kolagenu i elastyny.
  3. Wykazuje działanie przeciwalergiczne
  4. Zawiera skwalen – trójterpen, który posiada właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i antygrzybiczne.

olej kokosowy

Skóra sucha pokocha olej kokosowy za wysokie stężenie kwasów nasyconych, przede wszystkim kwasu laurynowego (ok 50%), a także kwasu oleinowego. 

  1. około 90% składu oleju kokosowego to trójglicerydy kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych
  2. wykazuje właściwości emolientacyjne, dlatego poleca się go do skóry suchej, łuszczącej się i dojrzałej. 
  3. wygładza i rozjaśnia skórę

olej migdałowy

Zawiera bardzo duży procent kwasu oleinowego (aż 70-80%). 

  1. Jest bogaty w witaminy młodości czyli A i E, które opóźniają procesy starzenia się skóry. Witaminę D (chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych), B (odpowiedzialna za dobre nawodnienie komórek).
  2. zawiera substancje odżywcze: fitosterole, karoteny, proteiny, sole mineralne
  3. olej nawilża, wygładza, natłuszcza i zmiękcza naskórek.
  4. wzmacnia barierę lipidową naskórka
  5. wykazuje właściwości bardziej lecznicze: odkaża, działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo, a nawet przeciwbólowo. 

olej z ogórecznika

Olej z ogórecznika jest bardzo bogaty w kwasy tłuszczowe, szczególnie alfa-linolenowy (odpowiada za gojenie się ran).

  1. dzięki krzemionce olej z ogórecznika przyspiesza odbudowę uszkodzonego naskórka
  2. zatrzymuje wodę w skórze
  3. pozostawia wyraźny, tłusty film na skórze, dzięki czemu działa powlekająco na naskórek.
  4. zmniejsza widoczność blizn, stanów zapalnych
  5. uelastycznia skórę.

oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek wykazuje pozytywny wpływ na skórę suchą,podatną na stany zapalne. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ma właściwości wygładzające.  Zawiera bardzo dużą ilość kwasy oleinowego – aż 75%.

Jak sądzisz, które oleje jeszcze wpływają korzystnie na cerę suchą?

  • Przydatny wpis 🙂 Ja nie mam suchej 🙂

  • Niestety mam skórę mieszaną, wrażliwą, odwodnioną i skłonną do niedoskonałości, która z olejami się nie lubi, ale na razie nie poddaję się ?

    • Wiem że nie każda skóra lubi sie z olejem ale warto próbować. A nuż znajdziesz swój ideał. Jakich już próbowałaś?

  • Sama używam olej kokosowy do twarzy, po przez problemy z tarczycą jet bardzooo sucha 🙁 ale do dłoni lubię stosować araganowy z oliwą oliwek z dodatkiem cytryny. Lekko podgrzany działa cuda <3 Do zobaczenia w weekend w Gdyni 🙂

    • Ja kokosowy stosuje na włosy. Podoba mi się twój przepis na zabieg do dłoni. Wykorzystam go przy najbliższej okazji.

  • Ja mam raczej cerę mieszaną i ciężko mi dobrać dobry olej

    • Ja tez mam mieszaną i u mnie super sprawdza się olej konopny, z granatu

  • Moim zdaniem najlepsze oleje do cery suchej to te z wiesiołka, ogórecznika, czarnej porzeczki i konopny 🙂

    • Oleju z porzeczki nie używałam, ale zastanawiam się czy on nie pomógłby mi z egzemą na dłoniach. Olej konopny znam i uwielbiam, bo naśladuje sebum wydzielane przez ludzką skórę, dzięki czemu usprawnia gospodarkę naturalnymi lipidami, co ma szczególne znaczenie dla skóry mieszanej, tłustej oraz łojotokowej.

  • Ja bardzo lubiłam olej z opuncji figowej, jako posiadaczka cery suchej byłam z wielu zadowolona 🙂 Właśnie kokosowego unikam, bo u mnie dodatkowo zapychał i też zapach na twarz mi nie odpowiadał 🙂 Ale avocado też miałam i sprawdzał się 🙂

    • Tak, olej kokosowy ma to do siebie, że nie wszystkim cerom suchym pasuje. Trzeba po prostu próbować. Mam olej z opuncji. Mimo bardzo wysokiej ceny, bardzo chciałam go wypróbować. Na razie nie mam zdania, za krótko go używam.

  • Ja nie mam cery suchej, jedynie miejscami czasami przesuszona jest.. ale np. olej arganowy dobrze się spisuje u mnie.

    • Ja stosowałam przez jakiś czas olej arganowy, ale nie widziałam rezultatów. Za to kocham olej z pestek granatu. Robi cuda na mojej mieszanej cerze.

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co warto zobaczyć na Pomorzu? – Spacer z rodziną w weekend – Puck

Co tydzień z mężem mamy dylemat gdzie pojechać na spacer w weekend. Wyznajemy zasadę, aby maksymalnie wykorzystywać sobotę i niedzielę...

Zamknij