
Trycholog – kto to jest i czym się zajmuje?
Czasem nazwy nic nam nie mówią i wręcz głowimy się co oznacza zagadkowe pojęcie. Słyszeliście o kimś takim jak trycholog i trychologia? Co to za pojęcia? Czym zajmuje się trycholog i co to za nauka – trychologia?
![]() |
Źródło: cdn17.poradnikzdrowie.smcloud.net |
Trychologia jest para-medyczną dziedziną nauki z pogranicza kosmetologii, kosmetyki, dermatologii oraz fryzjerstwa. Termin ten pochodzi od greckiego słowa trichos (wym. trikhos) oznaczającego „włosy”. Trychologia jest nauką, która bada problemy i choroby skóry głowy. Zajmuje się również kompleksowym leczeniem tych problemów oraz zapobieganiem ewentualnym nawrotom choroby.
Trycholog jest specjalistą, nie lekarzem (choć czasem mówi się lekarz-trycholog) i zajmuje się takimi aspektami trychologii jak zasady właściwej pielęgnacji włosów, wpływ diety na stan włosów i skóry głowy, profilaktykę oraz stosowanie tzw. trychokosmetyków lub zabiegów trychologicznych. W trudnych przypadkach trycholog może zalecić dodatkową wizytę lekarską np. u dermatologa, endokrynologa, ginekologa lub psychologa, terapeuty. Wszystko zależy na jakim tle pojawiły się nasze problemy ze skórą głowy i włosami.
![]() |
Źródło: trycho-derm.pl |
Mimo, że jest to nowa nauka, cieszy się coraz większą popularnością. Borykamy się bowiem z różnymi problemami skóry głowy i włosów, na różnym tle. Często wynikiem problemów z włosami jest stres, zanieczyszczenie środowiska, zła dieta, fale radiowe, nadmierne używanie telefonów komórkowych czy po prostu nieodpowiednia pielęgnacja włosów. Bywa także, że problem jest bardziej złożony – przebyta choroba, pasożyty.
Zasięgając porady u trychologa zostaniemy poddani badaniom. Specjalista korzystając ze specjalistycznego sprzętu (mikrokamery, mikroskopu itp.) jest w stanie zidentyfikować wiele problemów, które dotykają włosów oraz skóry głowy, Na podstawie trichogramu oraz trichoskopii wykonanego w gabinecie wyeliminuje choroby, zdiagnozuje problem z naszą skórą lub włosami a następnie podejmie właściwy tok leczenia.
![]() |
Źródło:salon-andromeda.pl |
Kto powinien zasięgnąć porady u trychologa?
- osoby borykające się z łupieżem
- dotknięte łuszczycą
- borykające się z łojotokiem, grzybicą
- osoby, które są dotknięte AZS (atopowe zapalenie skóry) na głowie
- osoby, którym nadmiernie wypadają włosy i łysiejące.
Osoby, które zauważą u siebie jeden z powyższych problemów powinny jak najszybciej zasięgnąć porady. Im szybka diagnoza tym szybsze podjęcie leczenia i większa szansa na szybki powrót do zdrowia.
Jak wygląda badanie u trychologa?
Badanie u specjalisty jest bezbolesne i polega na dokładnym obejrzeniu włosów pod mikroskopem i za pomocą specjalnej kamery. Trycholog oceni w której fazie znajduje się włos czy prawidłowo się rozwija i jak dużo włosów wypadło. Następnie może zalecić dodatkową konsultację z lekarzem specjalistą, zapisać zabiegi trychologiczne lub trychokosmetyki do stosowania w domu.
Zabiegi trychologiczne mają zastosowanie zewnętrzne. Mają wpływ na hormony związane ze skórą głowy oraz z mieszkami włosowymi. Np. w przypadku wypadania włosów, które może mieć różne podłoże, środki trychologiczne hamują wypadanie, a następnie stymulują mieszki włosowe do pracy i produkcji nowych, zdrowych włosów. Preparaty przepisane przez trychologa regulują gospodarkę hormonalną bez wnikania w hormony całego organizmu.
Trychokosmetyki natomiast to szampony, odżywki i kosmetyki do stylizacji, które nie tylko mają działanie lecznicze, ale także stosujemy je w celach kosmetycznych, na czas kuracji.
Gdzie szukać porady trychologa?
Praktycznie w każdym dużym mieście znajduje się gabinet trychologa. Wystarczy w wyszukiwarce wystukać nasze miasto. Do końca sierpnia niektóre poradnie oferują bezpłatne porady w ramach akcji: „Zdrowe włosy”. Taką ofertę ma m.in poradnia z Warszawy. Potrzebne informacje takie jak numer telefonu, pod którym możecie umówić się na wizytę znajdziecie pod linkiem: http://www.realbeauty.pl/wlosy/porady/porost/jak-miec-geste-wlosy/, w zakładce Specjaliści.
Jestem ciekawa czy korzystaliście kiedyś z takich porad?

