
Puder do twarzy Synergen – czy szkodliwy?
Puder w kamieniu do twarzy Synergen jest dostępny w drogeriach Rossmann. Jest on w 3 odcieniach – najciemniejszy 01, 02, 03, który jest najjaśniejszy. Ja mam odcienie 2 i 3. Puder można zakupić jedynie w drogeriach Rossmann za nieduże pieniądze (bez promocji ok. 9 zł, w promocji 6,50-7,00 zł)
Jest to puder stworzony specjalnie dla osób ze skórą trądzikową, ponieważ dzięki zawartości specjalnych substancji zapobiega błyszczeniu się cery i powstawania nowych wykwitów. Opakowanie jest poręczne i trwałe. Zdarzyło mi się upuścić puder na ziemię i nic się z nim nie stało. Jest trwały i rzeczywiście matuje skórę na długo. Ja mam mieszaną cerę i uważam, że puder naprawdę się sprawdza. Pod względem składu prezentuje się następująco:
INCI: Talc, Dimethylimidazolidinone Rice Starch, Mica, Aqua, Magnesium Myristate, Propylene Glycol, Octyldodecanol, Izopropyl Myristate, Bisabolol, Glyceryl Stearate, PEG- 150, Farnesol, Silica, Ricinus Communis Oil, Cetearyl Alkohol, Phenoxyethanol, Allantoin, Quaternium – 26, Glyceryl Ricinoleate, Methylparaben, Carnauba, Candelilla Cera, Sodium Cetearyl Sulfate, Stearic Acid, Cera Microcristallina, Ethylparaben, Tetrahydroxypropyl, Etylenedinmine, Paraffinum Liquidum, Cetyl Alkohol, Cera alba, Propylparaben, Amyl Cinnamal, Benzyl Silicylate, Coumarin, Eugenol, Geran, Hydroxycitronellal, Butylpheryl Methylpropional, Linalool, Limonene, Ralpha- Isomethyl, Ionone, Parfume [ +/- Cl 77891, Cl 77491, Cl 77492, Cl 77499, Cl 75470, Cl 77163, Cl 77007]
(Przepraszam jeśli w podanym składzie wystąpią literówki, skład był napisany niewyraźnie i bardzo małą czcionką.)
Trochę przeraziła mnie długość składu, dlatego postanowiłam przyjrzeć się składnikom z bliska i za pomocą Encyklopedii składów (klik) rozszyfrować łacińskie nazwy. Niestety nie wszystkie pozycje udało się rozszyfrować. Poniżej podaję część z nich.:
- Talc – Uwodniony krzemian magnezowy. Występuje naturalnie w przyrodzie w postaci minerału steatytu. Zabezpiecza skórę przed podrażnieniem, poprzez ułatwianie poślizgu. Z tego względu szczególne zastosowanie ma w kosmetykach dla dzieci, Natomiast w kosmetykach kolorowych jest używany jako substancja matująca. Substancja absorbująca wilgoć. Zmniejsza tłustość kosmetyku, co powoduje poprawienie parametrów sensorycznych kosmetyku. Dozwolony do stosowania w ograniczonym stężeniu. Talk znajduje się na liście substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonej ilości, zakresie i warunkach stosowania.
- Mica – Pigment mineralny. Daje efekt rozświetlonej skóry. Składnik szeroko stosowany w kosmetyce kolorowej (cienie, pudry, róże), dodawany również do kosmetyków pielęgnujących skórę i włosy (zwiększa lśnienie włosów). Nadaje perłowy wygląd kosmetykom. Mika jest surowcem mineralnym wydobywanym z ziemi i dlatego może zawierać śladowe ilości metali ciężkich. Pod tym względem musi być odpowiednio kontrolowana. Dotychczas przeprowadzone badania wskazują, że tak znikome ilości metali ciężkich nie wpływają negatywnie na zdrowie ludzi, dlatego surowiec może być stosowany w kosmetykach bez żadnych ograniczeń.
- Propylene Glycol – Hydrofilowa substancja nawilżająca skórę. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotora przenikania – ułatwia w ten sposób transport innych substancji w głąb skóry. Glikol propylenowy jest bezpieczny do stosowania nawet w stężeniu 50% w gotowym preparacie. Może powodować podrażnienia, jeżeli nakładany jest na skórę chorobowo zmienioną.
- Octyldodecanol – Emolient. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje skórę i włosy, czyli wygładza i zmiękcza. Poprawia właściwości aplikacyjne – ułatwia rozprowadzanie preparatu na skórze i włosach. Stabilizuje emulsję poprzez ochronę przed separacją składników.
- Izopropyl Myristate – Emolient tzw. suchy. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Wpływa na właściwości aplikacyjne kosmetyków – daje dobry poślizg przy rozsmarowywaniu (np. pomadek na ustach), zmniejsza lepienie i tłustość kosmetyku.
- Bisabolol – Alkohol występujący w olejku eterycznym z rumianku. Substancja aktywna, wykazuje szerokie spektrum działania kosmetycznego (wywołuje efekt kosmetyczny na skórę), działanie antyseptyczne, łagodzące, przeciwzapalne. Substancja stosowana w wielu produktach kosmetycznych.
- Glyceryl Stearate – Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji (emulsja to forma fizykochemiczna, której przykładem w preparatach kosmetycznych są kremy, mleczka, balsamy, lotiony), czyli połączenie fazy wodnej z fazą olejową. Substancja konsystencjotwórcza, wpływa na lepkość gotowego produktu i poprawia właściwości użytkowe.Stearynian glicerolu jest dobrze przebadaną substancją pod względem bezpieczeństwa. Badania jednoznacznie wskazują, że jest to substancja bezpieczna, stosowana w kosmetykach.
- PEG- 150 – Ciało stałe. Polimer niejonowy. Substancja higroskopijna, łatwo wiążąca wodę. Substancja nawilżająca odpowiedzialna za prawidłowe nawilżenie skóry, co zapewnia jej odpowiednie funkcjonowanie. Humektant – zapobiega krystalizacji (wysychaniu) masy kosmetycznej przy ujściu butelki, tuby itp.
- Farnesol – Alifatyczny alkohol z grupy sekswiterpenów. Imituje zapach konwalii. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Składnik kompozycji zapachowych.
- Silica – Żel krzemionkowy otrzymywany przez zakwaszanie meta i orto krzemianu sodu. Biały lekki proszek o silnie rozwiniętej powierzchni. Charakteryzuje się wysoką chłonnością wody. Stabilny chemicznie. Substancja czyszcząca i polerująca w pastach do zębów. W kosmetykach przeznaczonych do cer przetłuszczających się i mieszanych wykorzystywana jako substancja matująca. Popularny wypełniacz. Poprawia właściwości aplikacyjne kosmetyków pudrowych, poprawia ich przyczepność oraz ułatwia rozprowadzenie. Stabilizator emulsji (np. kremów), przedłuża trwałość kosmetyków, zapobiega przed rozwarstwianiem. Wykorzystywany jako modyfikator właściwości reologicznych, wpływa na konsystencję kosmetyku, zwiększając lepkość.
- Cetearyl Alkohol – Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Alkohol cetylowy i alkohol stearylowy są głównymi składnikami tworzącymi alkohol cetylostearylowy. Należy do alkoholi tłuszczowych. Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Substancja konsystencjotwórcza, wpływa na lepkość gotowego produktu i poprawia właściwości użytkowe (aplikacyjne).
- Phenoxyethanol – Związek z grupy alkoholi. Substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed zakażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem). Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Jego dopuszczalne maksymalne stężenie w gotowym produkcie to 1,0%
- Allantoin – Substancja aktywna, występuje w korzeniach niektórych roślin np. fasola, soja. Działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, wspomaga procesy regeneracji i odbudowy naskórka, stymuluje proces gojenia się ran. Działa silnie nawilżająco, przez co wywołuje uczucie gładkości na skórze.
- Glyceryl Ricinoleate – Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Emolient tzw. tłusty – stosowany w formie nierozcieńczonej może powodować powstawanie zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje skórę i włosy.
- Methylparaben – Ester kwasu p-hydroksybenzoesowego. Substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem). Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Metyloparaben jest jednym z najlepiej przebadanych konserwantów, stosowany zarówno w kosmetykach żywności jaki i lekach. Najnowsze badania zatwierdzone przez Komisję Europejską wskazują na bezpieczeństwo stosowania tej substancji w kosmetykach.
- Stearic Acid – Organiczny związek chemiczny. Należy do nasyconych kwasów tłuszczowych. Ciało stałe koloru białego. Kwas stearynowy pełni rolę stabilizatora emulsji, czyli chroni np.krem przed rozwarstwianiem, a tym samym przedłuża trwałość kosmetyków. Substancja bezpieczna do stosowania w kosmetykach.
- Cera Microcristallina – Krystaliczny wosk mineralny. Stosowany głównie w kosmetykach do układania włosów, a także w kosmetyce kolorowej. Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Nadaje połysk. Lepiszcze, czyli substancja wiążąca składniki kosmetyków w suchych pudrach i cieniach do powiek. Pełni również rolę stabilizatora emulsji (np. kremów), czyli zapobiega przed rozwarstwieniem się kosmetyku, przedłuża jego trwałość.
- Ethylparaben – Ester kwasu p-hydroksybenzoesowego. Substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem). Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Etyloparaben jest jednym z najlepiej przebadanych konserwantów stosowany zarówno w kosmetykach żywności jaki i lekach. Najnowsze badania zatwierdzone przez Komisję Europejską wskazują na bezpieczeństwo stosowania tej substancji w kosmetykach.
- Paraffinum Liquidum – Biały olej mineralny. Nie przenika przez naskórek. Emolient tzw. tłusty. Substancja komedogenna, czyli sprzyja powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni film, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni skóry czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Nadaje połysk. Wykazuje działanie regenerujące.
- Cetyl Alkohol – Niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Alkohol cetylowy jest bardzo dobrze przebadaną substancją pod względem bezpieczeństwa.
- Cera alba – Wosk pochodzenia zwierzęcego wydzielany przez pszczołę. Ciało stałe, nierozpuszczalne w wodzie. Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Nadaje połysk. Wykazuje działanie regenerujące. Stosowany w kosmetykach nadaje im perłotwórczy (mętny, opalizujący) kolor.
- Propylparaben – Ester kwasu p-hydroksybenzoesowego. Substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem). Składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Znajduje się na liście substancji konserwujących dozwolonych do stosowania z ograniczeniami w produktach kosmetycznych. Propyloparaben jest jednym z najlepiej przebadanych konserwantów stosowanych zarówno w kosmetykach, żywności, jak i lekach. Najnowsze badania zatwierdzone przez Komisję Europejską wskazują na bezpieczeństwo stosowania tej substancji w kosmetykach.
- Amyl Cinnamal – Nienasycony aldehyd aromatyczny. Imituje zapach jaśminu. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Składnik kompozycji zapachowych.
- Benzyl Silicylate – Ester benzylowy kwasu salicylowego. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Składnik kompozycji zapachowych.
- Coumarin – Związek organiczny z grupy laktonów o przyjemnym zapachu wysuszonej trawy. Występuje w wielu roślinach z rodziny traw, storczykowatych, motylkowatych, jasnotowatych. Składnik kompozycji zapachowych.
- Eugenol – Związek organiczny z grupy terpenów. Imituje zapach goździków. Znajduje się na liście 26 potencjalnych alergenów. Działanie antyseptyczne. Składnik kompozycji zapachowych.
- Linalool – Nienasycony alkohol alifatyczny z grupy terpenów. Imituje zapach konwalii. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Składnik kompozycji zapachowych.
- Limonene – Jednopierścieniowy weglowodór terpenowy. Imituje zapach skórki cytrynowej. Znajduje się na liście potencjalnych alergenów. Składnik kompozycji zapachowych.
Jakie wrażenia po przeczytaniu składu? Niby nie ma nic bardzo szkodliwego, ale substancje zapychające w pudrze przeznaczonym dla cery trądzikowej!? Czy to nie przesada? Co prawda używam tego kosmetyku już naprawdę długo i nie zrobił mi żadnej krzywdy, więc ja nie przestanę go używać. Myślę, że sami powinniście ocenić ten produkt. Podzielcie się opiniami.
Poniżej zdjęcia podkładów w świetle dziennym i sztucznym. - Światło dzienne:
-
Sztuczne światło
Puder 3 to typowy zmatowiacz na każdy dzień. Puder numer 2 na mojej jasnej karnacji matuje ale i brązuje lekko skórę. Do stosowania w okresie wiosna/lato, ponieważ nie lubię chodzić z „opaloną ” skórą zimą.


-
Anonimowy
-
Wielki Kufer
-
-
zafascynowana
-
ksiezniczkaa87
-
Wielki Kufer
-
Basia
-
-
zoila
-
Wielki Kufer
-
-
Wielki Kufer
-
Zusska