INNE

14 listopada – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

14 listopada większości z nas z niczym się nie kojarzy.  Ot zwykły listopadowy dzień. Jest to jednak święto warte uwagi, ponieważ z roku na rok cukrzyca dotyka coraz większą liczbę osób i coraz częściej chorują na nią młode osoby i dzieci. 
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest od 1991 roku właśnie 14 listopada. Jest to szczególna data, ponieważ właśnie 14.11 urodził się odkrywca insuliny – Frederick Banting.  

Święto ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć naszą świadomość na temat tej choroby i promować działania profilaktyczne. Coraz wiecej osób boryka się z tą chorobą. Warto więc problem nagłaśniać i informować o cukrzycy na szeroką skalę. 
Szacuje się, że około 285 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę. Cukrzyca dzieli się na 2 typy. 
Cukrzyca typu 1 stanowi ok. 10% wszystkich zachorowań. Początek zachorowania zwykle przypada między 10 a 14 rokiem życia. Dotyczy głównie dzieci i osób młodych. Cukrzyca typu 1 jest spowodowana prawie całkowitym zniszczeniem przez przeciwciała komórek ß trzustki produkujących insulinę. Organizm chorego niszczy własne komórki. W efekcie dochodzi do bezwzględnego braku insuliny.
90% chorych cierpi natomiast na cukrzycę typu 2 (tzw. cukrzyca dorosłych), do której w dużej mierze przyczynia się otyłość i niezdrowy styl życia. Notoryczne spoźywanie fast food’ów, słodzonych napojow i brak aktywności fizycznej to pierwszy krok ku cukrzycy.
Prognozy na przyszłość są bardzo niepokojące – do roku 2030 liczba chorych może się nawet podwoić. Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom w USA opisuje obecny stan zachorowalności jako epidemię. A z roku na rok liczba chorych na cukrzycę ciągle wzrasta. Co więcej, wiele osób nie wie o tym, ze choruje. Choroba rozwija się pomału a jej głównymi objawami są:
  • Nadmierne pragnienie
  • Oddawanie moczu w dużych ilościach
  • Ogólne uczucie osłabienia
  • Nieuzasadniona utrata wagi
  • Infekcje układu moczowego
  • Oddech o zapachu acetonu
Zarówno w przypadku cukrzycy typu 1 jak i 2 chorzy muszą być pod stalą opieką lekarza. Oprócz tego pacjenci muszą badać poziom cukru we krwi za pomocą glukometru. Glukometr pozwala określić czy poziom glukozy we krwi mieści się w zakresie wyznaczonym przez lekarza diabetologa. Urządzenie może także pomóc w ocenie wpływu diety, ćwiczeń, pracy ibstresu na poziom glukozy we krwi,czy konieczna jest modyfikacją leków lub sposobu dotychczasowego leczenia. 
Glukometr to podstawowe urządzenie dla diabetyka pozwalające w dowolnym miejscu i czasie zbadać poziom cukru we krwi. Krew do badania pobierana jest zwykle z opuszka palca. Dokonanie pomiaru wraz z odczytaniem wyniku zajmuje kilkadziesiąt sekund. Na rynku dostępnych jest wiele glukometrów w różnych cenach. Te najprostsze kosztują ok 20 -30 zl a te najbardziej zaawansowane, z dodatkowymi funkcjami około 200. Ważne aby glukometr był mały i poręczny, ponieważ osoby chroniące na cukrzycę powinny nosić urządzenie zawsze przy sobie. 
Bardzo istotne w walce z cukrzycą jest sumienne przestrzeganie diety i zaleceń  lekarskich.
Nieleczona cukrzyca bowiem stopniowo wyniszcza organizm. Powoduje problemy ze wzrokiem, nerkami, sercem, aż po zaburzenia neurologiczne czy tak zwaną „stopę cukrzycową”. Jest co prawda chorobą nieuleczalną, jednak przyjmując leki i prowadząc właściwy tryb życia, można nad nią zapanować i dożyć późnej starości. 
Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czekolada – najlepsza na jesienną chandrę

Czeko, czeko, czekolada... któż jej nie lubi? Osładza życie, leczy smutki. Niestety ta do jedzenia ma też swoje wady -...

Zamknij