PORADY,  URODA

Naturalna pielęgnacja włosów przetłuszczających się.

Włosy przetłuszczające się nie są łatwe w pielęgnacji. Bardzo często zdarza się, że tuż przy skórze głowy są już tłuste i nieświeże, a końcówki są suche lub wręcz przesuszone. Jeśli masz właśnie ten typ włosów, mam dla Ciebie kilka ciekawych pomysłów na maski do włosów, które bez problemu wykonasz sama w domu.

Dieta to podstawa

Zanim jednak przejdziemy dalej, musisz pamiętać, że dbanie o włosy zaczyna się od dobrej diety bogatej w witaminy oraz od zadbanej skóry głowy. Włos to tylko martwy wytwór naskórka, więc dbając o
włosy zacznij od korzeni czyli skóry głowy. Skalp (skóra głowy) i cebulki włosowe muszą być dobrze odżywione (jedzenie pozbawione chemii, bogate w witaminy) i dotlenione (masaże skalpu pobudzające wzrost włosów). Dodatkowo, zwróć uwagę, że włos sam w sobie nie może się przetłuszczać, bo jest martwy. To skóra głowy wydziela sebum i powoduje, że włosy szybciej lub wolniej tracę na
świeżości.  W przypadku skóry szybko przetłuszczającej się ważne jest stosowanie kosmetyków delikatnych, najlepiej bez SLS/SLES, nie obciążających włosów oraz letniej wody do mycia i naparów z
ziół.

Ja osobiście już nie raz przekonałam się, że domowe kosmetyki działają na włosy lepiej niż kupne maski czy odżywki. Przede wszystkim te domowe mają proste składy, nie zawierają chemii i niepotrzebnych
dodatków, są robione na świeżo. Do włosów przetłuszczających się polecam stosować maski nie częściej niż 2 razy w tygodniu, chodzi przecież o nawilżenie, a nie o przeciążenie włosów i skóry głowy. Maskę nakładamy na suche włosy na 15 minut przed myciem. Nakładamy foliowy worek lub czepek i przykrywamy włosy ręcznikiem dla utrzymania ciepła. Taki turban wzmocni działanie odżywki. Maseczkę zmywamy letnią (nigdy gorącą wodą) lub wywarem z ziół np. pokrzywy lub rumianku.

Maska do włosów z aloesem:

– 1 białko jaja kurzego (przy długich włosach 2 białka)

– odrobina miodu

– sok z aloesu

– mała łyżeczka soku z cebuli (opcjonalnie)

Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy, a otrzymaną papkę wmasowujemy w skórę głowy. To co zostanie rozprowadzamy na pasmach włosów. Maskę zostawiamy na 30 minut po czym zmywamy ją wodą o temperaturze pokojowej. Maskę można także zmyć wywarem z pokrzywy, ponieważ bardzo dobrze reguluje wydzielanie łoju ze skóry.

Źródło

Maska do włosów na bazie drożdży:

Drożdże były używane od wieków nie tylko w kuchni, ale i w  pielęgnacji ciała i włosów. Dzięki
dużej zawartości witamin z grupy B picie drożdży lub wykorzystywanie ich w formie maski pomaga utrzymać włosy i skórę w dobrej formie. Prawidłowy poziom witamin z grupy B sprawia, że nasza skóra jest gładsza, włosy bardziej sprężyste i lśniące. Dodatkowo drożdże bardzo dobrze oczyszczają skórę z nadmiaru łoju, dlatego też maska z zastosowaniem drożdży jest doskonała dla osób z tłustą i mieszaną skórą twarzy i przetłuszczającą się skórą głowy.

Do wykonania maski drożdżowej potrzebujemy:

– drożdże piekarskie – 1/4 kostki przy włosach krótkich, 1/2
kostki przy włosach długich

–  odrobina ciepłej
(nie gorącej!) wody

– białko 1 jaja kurzego

Drożdże mieszamy z odrobiną ciepłej wody do uzyskania gęstej papki. Polecam wlewać wodę ostrożnie, łatwo przesadzić i zamiast gęstej papki wyjdzie nam zbyt rzadka. Dodajemy białko jaja kurzego i wszystko mieszamy. Uzyskaną papkę wcieramy w skórę głowy, wykonując delikatny masaż. Po upływie 20-30 minut zmywamy wcierkę wodą, a włosy myjemy szamponem.

 

Maska do włosów na bazie jogurtu/kefiru:

Jogurt w naturalnej postaci ma bardzo dobre właściwości odświeżające. Można go wykorzystywać na włosy solo jak i z dodatkiem świeżej pokrzywy  (soku lub naparu) lub z dodatkiem drobno zmielonej morskiej soli.

Odważnym polecam poniższy przepis

– jogurt naturalny/kefir – kilka łyżek

– pół łyżeczki zmielonej słodkiej papryki

– zielona glinka kosmetyczna (do kupienia w sklepach zielarskich, aptekach i w Internecie) – 1
łyżeczka

Jogurt mieszamy z papryką i glinką. Jednolitą masę nakładamy na skórę głowy i
wykonujemy krótki masaż. Po upływie 15 minut całość zmywamy wodą lub naparem z ziół i myjemy włosy jak zwykle. Glinka ma doskonałe właściwości absorbujące sebum, oczyszcza pory z nadmiaru łoju i odblokowuje pory. Skóra głowy jest lepiej dotleniona. Papryka zaś jest źródłem takich minerałów jak, potas, wapń, magnez, fosfor, zawiera także rutynę która wzmacnia naczynia krwionośne. Dzięki papryce cebulki włosowe zostaną odżywione, a baby hair urosną zdrowsze i mocniejsze.

Jak wam się podobają moje przepisy na maski do włosów przetłuszczających się? Jak wy radzicie sobie z takim typem włosów? Czekam na wasze komentarze! 

  • Superrrrrr

  • Brzmi nieźle! Ja sama lubię eksperymentować z włosami, ale czasem mi nie wychodzi… delikatnie mówiąc 😉 Kiedyś np. nałożyłam sobie jajo – pół dnia wyskubywałam fragmenty białka z włosów. Fuj. Próbowałam też popularnego niegdyś laminowania – z marnym efektem. Ale lubię np. płukankę z piwa. Co prawda nie pachnie ładnie, ale włosy są po niej bardzo lśniące!

    Miło było Cię dzisiaj poznać, Moniko! 🙂

    • Ja często wykonuję domowe maski, najbardziej pamiętną będzie cebulowa maska, o której pisałam niedawno. zapach utrzymywał się dość długo, ale efekt był bardzo fajny.

      Cieszę się, że dziś się spotkałyśmy 🙂

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Reveal woda perfumowana dla kobiet od Calvin Klein – mój hit jesieni

Cześć Dziewczyny! Ostatnio pisałam na temat zakupu perfum przez Internet, a dziś chcę się z Wami podzielić moim odkryciem wśród...

Zamknij