INNE

Owsiany tonik – DIY

Poranna owsianka? Czemu nie, ale żeby tak płatki owsiane w kosmetykach? To już chyba przesada… Ależ skąd! Płatki owsiane zawierają mnóstwo witaminy B, i są idealne dla skór mieszanych, tłustych ale jednocześnie wrażliwych. Bardzo delikatne dla skóry, a jednocześnie skutecznie oczyszczają  z zanieczyszczeń. Można je więc stosować na wiele sposobów jako:
  • peeling owsiany
  • maseczkę owsianą lub owsiano-drożdżową
  • tonik owsiany

I właśnie dziś mam dla Was dokonały przepis na kosmetyk DIY – tonik owsiany. Będzie to łagodny, ale głęboko oczyszczający kosmetyk dla każdego rodzaju skóry.

Gotowy tonik owsiany świeżo przelany do butelki (butelka jest lekko fioletowa, dlatego kolor toniku wyszedł przekłamany. W rzeczywistości jest on mleczno-biały)

Składniki:

  • pół szklanki płatków owsianych
  • woda

Jak przyrządzić tonik?

Szklankę do połowy napełniamy płatkami, zalewamy do pełna przegotowaną wodą i odstawiamy na 24 godziny, co jakiś czas mieszając. Po tym czasie płatki nasiąkną, wytworzy się kleik. Po upływie doby przecedzamy płyn przez papierowy filtr lub sitko z małymi oczkami i przelewamy do czystej plastikowej butelki.
Tak wyglądają namoknięte płatki po 24 godzinach

Jak stosować owsiany tonik?
Rano i wieczorem przecieramy twarz wacikiem nasączonym płynem.
Tonik możemy wzbogacić startą skórą z pomarańczy. Kosmetyk będzie miał wtedy dodatkowe właściwości zmiękczające i orzeźwiające skórę.
Po lewej w białej miseczce odsączony tonik owsiany, po prawej płatki, które możemy wykorzystać do maseczki owsianej/owsiano-drożdżowej lub do peelingu.
Uwaga! 

Jako, że tonik wykonany jest w 100% z naturalnych składników i nie jest niczym konserwowany, proponuję trzymać go w lodówce żeby nam nie skisł. Oczywistym jest, że trzeba go wymieniać co 2-3 dni na świeży napar. Warto jest więc przygotować tonik częściej ale w mniejszych ilościach.
Moje spostrzeżenia:
 
Twarz po toniku jest gładka i elastyczna. Napar z płatków owsianych bardzo dobrze oczyszcza pory, twarz przy regularnym stosowaniu będzie bardziej promienna. Kosmetyk nie wysusza skóry jak niektóre drogeryjne toniki, nie podrażnia wrażliwego naskórka. Ewentualne drobinki płatków, które przedostaną się do toniku bardo delikatnie, ale skutecznie peelingują naskórek. Ja osobiście bardzo polecam. Stosuję ten kosmetyk od kilku dni i zastanawiam się czy tonik może zmniejszyć wydzielanie sebum i świecenie się skóry. Zdam relację, jak tylko odkryję coś nowego.
Z pozostałości – czyli odciśniętych płatków możemy przyrządzić maseczkę na twarz lub peeling.
Która z Was skusi się na przygotowanie własnego owsianego toniku do twarzy?
 
  • Jem owsiankę, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zalać płatki dzień wcześniej i odcedzić tonik 😉 Płatki można też skonsumować 😀

  • Lubię eksperymentować, więc zapewne skorzystam z tego pomysłu i stworzę sobie właśnie taki tonik 🙂

  • Fajny;) Muszę sobie taki zrobić;)

  • wygląda nie za ciekawie, ale może rzeczywiście fajnie działać na skórę 🙂

  • no prosze!!!napewno wyprobuje!!!

  • Aż tak jeszcze nie kombinowałam 😀

  • Skuszę się na pewno! Super, uwielbiam płatki owsiane…oczywiście jeść, ale teraz czas na Twój przepis 🙂

  • Ja się skusze 🙂 Dla mojej cery powinien być dobry.
    Ale zrobię mniej niż Ty. Skoro nie można go długo przechowywać, to nie ma sensu robić więcej.

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Owsianka??? – Bynajmniej!!!

Dziś zapowiedź jutrzejszego posta z kategorii DIY. Kto zgadnie co to będzie? Mam też dobrą wiadomość dla tych, którzy brali...

Zamknij