INNE

Nauka języków obcych # 4 – Oglądamy firmy, seriale, reklamy

Dziś kolejna dawka dobrych rad jeśli chodzi o naukę języków obcych. Uważam, że trzeba być jak najdalej od nudnych, monotonnych metod typu ślęczenie non stop nad książkami. Warto urozmaicać naukę poprzez zabawę, gry, spotkania i angażować jak najwięcej źródeł pozytywnej energii do nauki języków. Jednym z takich źródeł jest oglądanie telewizji w języku, którego się uczymy. 
Zródło: magazynt3.pl
Wiem, na pewno zaraz powiecie, że to za trudne, że za szybko mówią, że nic nie rozumiecie. A czy dziecko jak uczy się mówić to od razu wszystko rozumie? Nie! I o to chodzi. 

Nie patrzmy na to, że mamy 20, 30 czy 50 lat. Wiem, że ucząc się chcemy jak najszybciej wszystko wiedzieć i płynnie mówić, ale nic nie bierze się ot tak, z powietrza. Trzeba włożyć sporo pracy by osiągnąć sukces w postaci mówienia i rozumienia. Dlatego też ucząc się języka powinniśmy zamienić tok myślenia na ten dziecięcy i podejść do tematu spokojnie i z dużą ilością ciekawości. Nauka powinna być zabawą, ciekawym doświadczeniem, a nie karą czy przymusem.

Dlatego uważam, że oglądanie telewizji jest świetnym dodatkiem w nauce. Odcinamy się od myślenia, analizowania dlaczego taka konstrukcja gramatyczna, a nie inna, jak ułożyć zdanie… Osłuchujemy się natomiast z akcentem, poznajemy słownictwo codzienne i niuanse językowe, których w każdym języku jest cała masa. Poza tym zaczynamy zapamiętywać różne zwroty i słowa, które w późniejszym czasie na pewno nam się przydadzą.
Źródło: smsnet.pl
Do wyboru jest naprawdę wiele kanałów. Każdy, nawet najbardziej początkujący znajdzie coś dla siebie. Można oglądać programy dla dzieci lub spoty reklamowe. W Internecie filmy i seriale online tylko czekają aby je włączyć. Można oglądać kawałek po kawałku, codziennie i zapisywać ciekawe słownictwo (nawet z błędami 🙂 ), albo oglądać cały serial czy film i starać się zrozumieć jak najwięcej. Warto wybrać sobie te programy, które nas interesują, np. o kosmetykach, kulinarne lub teleturnieje. Tam słownictwo jest prostsze i łatwiej będzie nam wysiedzieć do końca niż podczas politycznych debat czy prawniczych zawiłości. Podczas pierwszego seansu zrozumiemy 2-3 słowa, potem już 5. Kolejnym razem zapamiętamy kilka ciekawych zwrotów, które na pewno zostaną nam w pamięci na długo. Warto te ciekawe zdania zapisywać na kartce a potem sprawdzać znaczenie. Będziemy mieli gotowe zdanie w dobrym czasie i poprawnej konstrukcji gramatycznej do późniejszych już naszych samodzielnych wypowiedzi.  
Jak szukać filmów, seriali?
Albo w telewizji wg programu lub telegazety, albo też w Internecie. Ten drugi sposób oferuje nam więcej możliwości. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać „bezpłatny serial/film online” w danym języku np. „movie online for free”, „сериалы и фильмы онлайн смотреть бесплатно”, „pelicula gratis online” itp. Wyświetli nam się wiele stron do wyboru. Warto przejrzeć kilka stron www i wybrać najbardziej odpowiedni film, serial. Można też ułatwić sobie sprawę i wybrać film, który znamy w wersji polskiej. Będzie nam łatwiej zrozumieć akcję i nie zniechęcimy się tak łatwo.
Oglądanie filmów czy seriali w obcym języku nie jest łatwe, przynajmniej na początku, ale warto się niepoddawać. Potem to wciąga i uzależnia, i dzień bez obcojęzycznego filmu staje się dniem straconym.
A wy oglądacie filmy lub seriale w obcych językach? Jakie strony i seriale polecacie?
Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zrób sobie krem – Krem brzozowo – rokitnikowy a’la Sylveco

Kochani! Znacie krem brzozowo-rokitnikowy Sylveco? Ja jestem w nim zakochana, ale nie byłabym sobą, gdybym nie spróbowała zrobić swojego kremu...

Zamknij