
DIY – Zrób swój tonik (hydrolat) z kocanki
Kupne toniki mają to do siebie, że oprócz tych dobrych i porządanych składników zawierają też masę tych niechcianych a nawet szkodliwych. Po co więc faszerować się chemią skoro można w bardzo prosty sposób zrobić swój niczym nie skażony tonik. Przeglądając strony na doz.pl znalazłam ziele kocanki, a hydrolat z kocanki znam z Biochemii Urody. Pomyślałam więc, że zrobię własnoręczny, naturalny tonik kocankowy do twarzy.
![]() |
Źródło |
Co to jest kocanka i jakie ma właściwości?
Kocanka włoska (Helichrysum Italicum) – to krzew o drobnych żółtych kwiatach, charakterystyczny dla terenów Europy. Kwiatostany kocanki wykazują niezwykłą trwałość. Jeszcze kilka miesięcy po zasuszeniu utrzymują intensywną żółtą lub rdzawą barwę, dlatego są chętnie wykorzystywane w kompozycjach suchych bukietów. Z tego też faktu potoczna nazwa kocanki to nieśmiertelnik (ang. everlasting). Oprócz celów ozdobnych, kocanka była od kilkuset lat wykorzystywana w medycynie ludowej w leczeniu zapaleń, kaszlu, gorączki, bólu mięśni i stawów, w zapaleniu żył, chorobach wątroby i dróg moczowych oraz w zwalczaniu reakcji alergicznych i leczeniu astmy.
Kocanka w kosmetyce
W kosmetyce kwiat kocanki spotykany jest przede wszystkim w formie olejku eterycznego oraz hydrolatu. Olejek eteryczny z helichrysum italicum należy do grupy najdroższych olejków.
Hydrolat z kocanki jest najbardziej ceniony za dwa unikalne kierunki działania:
1 – Posiada korzystny wpływ na naczynka, działa obkurczająco oraz zmniejsza opuchnięcia, sprzyja szybkiemu zanikowi siniaków, obtłuczeń i zaczerwienień skóry, przyśpiesza wchłanianie i niwelowanie wybroczyn oraz krwiaków powstałych po urazach, zabiegach medycznych i kosmetycznych. W przypadku drobnych zranień, hamuje krwawienie i uśmierza ból. Jednocześnie wykazuje intensywne działanie przeciwzapalne i łagodzące. Jest polecany w przypadku cery z poszerzonymi naczynkami, z trądzikiem różowatym, skóry podrażnionej, na okolice oczu w przypadku cieni, obwódek i opuchnięć.
2 – Posiada intensywne właściwości regeneracyjne, sprzyja gojeniu i zabliźnianiu ran pourazowych, minimalizuje tworzenie blizn, sprzyja również redukcji już istniejących blizn, rozstępów i śladów potrądzikowych. Stosowany zewnętrznie stymuluje odbudowę naskórka i tworzenie nowych, zdrowych komórek skóry, jest polecany w sytuacjach wymagających regeneracji skóry, np. po zabiegach złuszczających.
Dodatkowo Hydrolat z kwiatu kocanki:
– Wykazuje własności antyoksydacyjne, zwalcza wolne rodniki, przyczyniające się do przedwczesnego niszczenia skóry.
– Działa antybakteryjnie, antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. W badaniach wykazuje aktywność przeciwko bakteriom i drożdżakom z rodzaju Staphyllococcus aureus, Candida albicans i Mycobacterium phlei.
– Redukuje zapalenia i stany alergiczne skóry. (źródło: biochemiaurody.pl)
– Wykazuje własności antyoksydacyjne, zwalcza wolne rodniki, przyczyniające się do przedwczesnego niszczenia skóry.
– Działa antybakteryjnie, antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. W badaniach wykazuje aktywność przeciwko bakteriom i drożdżakom z rodzaju Staphyllococcus aureus, Candida albicans i Mycobacterium phlei.
– Redukuje zapalenia i stany alergiczne skóry. (źródło: biochemiaurody.pl)
Przepis na domowy tonik z kocanki.
Wystarczy na doz.pl zakupić kwiatostan kocanek. Cena za opakowanie 50g (naprawdę spora torebka) to niecałe 4 zł. 1 łyżkę stołową kwiatów zalewam wrzątkiem i przykrywam do zaparzenia na 10 minut.
Kiedy płyn ostygnie przecedzam go przez drobne sitko i płyn wlewam do buteleczki z atomizerem. Tonik z kocanek jest miodowo-żółty, ma przyjemny zapach i gorzki smak (napar z kocanki pije się przy problemach trawiennych). Tonik jest gotowy! Z racji tego, że płyn nie zawiera konserwantów należy go wymieniać co kilka dni lub przechowywać w lodówce.
Tonik mam w butelce z atomizerem. Spryskuję twarz rano i wieczorem i pozostawiam do wyschnięcia lub lekko odsączam chusteczką. Mam pewność, że skóra nie chłonie konserwantów czy sztucznych substancji a świeży naturalny napar z kwiatów kocanki.
Na razie mija tydzień od kiedy stosuję ten tonik. Zauważyłam nawilżenie twarzy oraz lekką poprawę stanu skóry – niespodzianki szybciej się goją i zanikają ze skóry.
Jak wam się podoba mój naturalny tonik za niskie pieniądze? Zrobicie swój?


-
Anonimowy
-
Monika dz.
-
Monika Kosmetyka
-
Angie Blue
-
Karolina Jastrząb
-
Una
-
BogusiaM