PORADY,  URODA

Pielęgnacja cery dojrzałej

Cera dojrzała – czyli jaka? Często zadajemy sobie to pytanie. Czy mając 35, 40 a może 50 lat możemy już mówić o dojrzałej cerze? Jak ją pielęgnować, aby utrzymać w dobrej kondycji i aby mimo wieku cieszyć się gładką i zadbaną skórą?

Procesy starzenia skóry w każdym organizmie zachodzą inaczej. Wraz z upływającym czasem spowalnia nasz metabolizm, a produkty przemiany materii są transportowane wolniej. Tym samym do skóry dostarczanych jest mniej składników odżywczych, a co za tym idzie skóra jest słabiej nawilżona, staje się cieńsza, bardziej wiotka i delikatna, pojawiają się też pierwsze zmarszczki.

O procesie starzenia się skóry można mówić już po 25. roku życia. Wtedy zaczyna następować rozpad włókien kolagenowych, który postępuje kiedy skończymy 30 lat. O skórze dojrzałej możemy mówić około 45 roku życia. To umowna granica wieku, bowiem wiele zależy też od spraw hormonalnych, posiadanych genów, rodzaju skóry, a także od tego jaki tryb życia prowadzimy i jaka jest nasza pielęgnacja.

Co przyśpiesza starzenie się skóry?

  • źle dobrana pielęgnacja: zbyt słabe nawilżenie, nieodpowiednie kosmetyki do danego typu cery 
  • błędy w diecie: za duża ilość cukru w diecie, przetworzona żywność, brak równowagi między zdrowymi tłuszczami
  • solarium lub nadmierna ekspozycja na słońce bez zabezpieczenia skóry filtrami
  • stres, alkohol, palenie papierosów
  • zbyt mała ilość snu

Właściwa pielęgnacja cery dojrzałej

Nawet jeśli nie masz widocznych oznak starzenia się skóry, na pewno zainteresuje cię właściwa pielęgnacja cery dojrzałej, aby dobrze ją nawilżyć, ujędrnić i zregenerować?

1. Dokładny ale łagodny demakijaż – po całym dniu na skórze gromadzi się wiele zanieczyszczeń. Bez dokładnego demakijażu ani rusz! Pamiętaj, że cera dojrzała jest bardzo delikatna. Używaj pianek do demakijażu, mleczek czy płynów micelarnych z dobrym składem, aby usunąć resztki makijażu, kurz i inne zanieczyszczenia. Z tak przygotowaną cerą możesz wypełniać kolejne kroki w pielęgnacji.

2. Nawilżanie i regeneracja – wiele osób spiesząc się nie dba o dobre nawilżenie. A to wielki błąd. Cera dojrzała jest często przesuszona. Kremy i serum do twarzy pełne bogatych składników aktywnych są jak zastrzyk młodości dla skóry. Wybierając serum do twarzy warto zapoznać się wnikliwie z jego składem i poczytać opinie i rankingi, ponieważ dobrze dobrane serum to połowa sukcesu w zachowaniu młodości na dłużej.

3. Peelingi enzymatyczne – skóra dojrzała musi być traktowana w sposób szczególny. Nie można jej pocierać peelingami mechanicznymi, ponieważ łatwo o uszkodzenie naskórka. Z pomocą przychodzą peelingi enzymatyczne, które w delikatny, ale skuteczny sposób usuwają martwy naskórek, poprawiają mikrocyrkulację i przyspieszają procesy regeneracyjne. Skóra po peelingu enzymatycznym nabiera promiennego wyglądu. 

4. Maseczki regeneracyjne i odżywcze – w kosmetyczce kobiet po 45 roku życia zawsze powinny znaleźć się maseczki regenerujące naskórek i te z kompleksem odżywczym. Wykonywanie ich 2 razy w tygodniu odżywi skórę, złagodzi podrażnienia.

5. Masaże – nie trzeba mieć zasobnego portfela, aby sprezentować skórze masaż. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele masażerów, które są bardzo proste w obsłudze, a przy regularnym stosowaniu przynoszą wiele korzyści. Polecam szczególnie masażery z wałkiem jadeitowym i rollery. Warto zapoznać się też z jogą twarzy, która wykonywana regularnie doskonale wpływa na elastyczność skóry i fajnie relaksuje.

6. Ochrona przeciwsłoneczna – jak wspomniałam wyżej brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej przyśpiesza procesy starzenia się skóry. Szczególnie szkodliwe są promienie UVA, które uszkadzają komórki w skórze i sprzyjają namnażaniu się wolnych rodników. Odpowiedni krem z wysokim filtrem zabezpieczy naskórek. 

Jakich składników szukać w kosmetykach do cery dojrzałej?

Jeśli zależy ci na zatrzymaniu czasu, sięgaj po kosmetyki, które bogate są w: 

  • witamina C –  stymuluje produkcję kolagenu, wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia.Warto wiedzieć, że witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów,
  • witamina E – to witamina młodości. Spowalnia procesy starzenia się skóry, działa przeciwzapalnie, dba o dobry poziom nawilżenia.
  • witamina A – pobudza syntezę kolagenu, silne złuszcza i wygładza.  Witamina A  wspomaga regenerację zniszczonej i starzejącej się skóry. Do stosowania w okresie zimowym. 
  • skwalan z oliwy z oliwek  – swoją budową naśladuje ludzkie sebum. Dlatego też idealnie „wtapia się” w skórę. Skórze suchej i dojrzałej przyniesie ukojenie, nawilży. Jest wyjątkowo skuteczny w walce z pierwszymi oznakami starzenia się skóry,
  • kwas hialuronowy – ta bezbarwna substancja świetnie wpływa na uelastycznienie i ujędrnienie skóry. Spowalnia procesy starzenia się skóry. Możesz go mieszać z olejami lub stosowanym kremem, oraz wykorzystać w masażu.
  • koenzym Q10 – zapobiega powstawaniu zmarszczek, odżywia skórę. Kosmetyki z jego zawartością powinny cechować się lekko żółtym lub nawet pomarańczowym kolorem. 
  • oleje roślinne –  oleje to prawdziwe źródło kwasów NNKT, składników odżywczych i minerałów. W pielęgnacji cery dojrzałej szczególnie dobrze sprawdzi się: olej arganowy, z kiełków pszenicy, z opuncji figowej, olej z owoców dzikiej róży, olej z nasion ogórecznika, olej z wiesiołka, olej z czarnej porzeczki, olej żurawinowy, olej rokitnikowy i wiele innych.

Nawet jeśli nie masz skóry dojrzałej warto zadbać o jej dobrą kondycję już teraz. Jak mówi nasze stare przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Sięgaj po kosmetyki silnie nawilżające, dbaj o prawidłową pielęgnację, wykonuj masaż twarzy, a skóra odwdzięczy ci się pięknym i młodym wyglądem na długie lata.

Facebook
Przeczytaj poprzedni wpis:
Maseczka na suche i zniszczone dłonie

Dezynfekcja i częste mycie dłoni nie wpływają dobrze na kondycję naskórka. Spierzchnięta skóra powoduje dyskomfort a nie zawsze mamy możliwość...

Zamknij